Kapat
esp nedir
Nedir? 0

ESP Nedir? ESP Nasıl Çalışır?

Herkesin bilmesi gereken ESP nedir?

Bir güvenlik olan ESP adını en az ABS,ESR ve EDL kadar duymaya başladık.Elbet bilenler olduğu gibi bilmeyenlerin olduğunu düşünmekteyiz.Bu yüzden bu sistemin ne olduğunu size kısa olarak anlatalım istedik.

Aracımızı ne kadar güvenli ve kurallar dahilinde kullanmaya çalışıyor olsak bile bazı zamanlarda çevre koşulları, hava koşulları, önümüze çıkan bir hayvan yada bir su birikintisi yüzünden ani direksiyon hareketleri ve bu koşullar yüzünden aracımızın kontrolünü kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliriz. Böyle bir durumda her ne kadar iyi bir sürücü olduğunuzu varsaysak bile bunu sürücülük yeteneklerinizle halledemeyeceğiniz bir an olduğunu varsayalım.

İşte tam böyle durumlarda başta Mercedes olmak üzere birçok firma bu durumları sürücüye ve şansa bırakmamak için ESP adında bir sistem geliştirmeyi seçti. İngilizce olarak söylersek Electronic Stability Program.

ESP sistemi birçok sensör ve algılayıcı ile haberleşerek çalışan bir sistemdir. Direksiyon hareketleri, gaz pedalının konumu ve birçok algılayıcı vasıtasıyla değerlendirme yapıp ona göre çalışan bir sistemdir. Aslında bu algılayıcılardan aldığı bilgileri değerlendirip hareketlerini buna göre düzenler. Ani virajlara girildiğinde yada yolda bir cisim veya istenmeyen bir durumla karşılaşıldığında ani direksiyon hareketleri sonucu aracın kaymasını ve kontrolden çıkmasını önlemekle görevlidir.

“ASR nedir?”

Örnek olarak direksiyonun ani çevrilmesi sonucu araç virajı alamayacak durumda ise ESP sistemi bunu algılayıp duruma müdahale ediyor. Böyle durumlarda araç virajda savrulmayıp yolda çizgisinde kalıyor ve istenmeyen bir durumun oluşmasının önüne geçilmeye çalışılıyor.

Artık standart haline gelmeye başlayan ve lüks araçlarda standart hale gelen bu sistem en az ABS kadar gerekli denilebilir.

ABS sistemini geliştiren Bosch Otomotiv 10 yıl öncesinde ESP sistemini geliştirmiş ve sektöre katkıda bulumuştur.

“ABS nedir?”

ESP sistemi de diğer sistemler kadar araçların güvenli sürüşü ve kontrolü açısından önemli bir sistem olmakla beraber aracınızı limitlerinin üzerinde kullanılabileceği anlamına gelmez. Araçlardaki güvenlik sistemleri sizi riskli anlarda kazalarda olabildiğince korumaya ve kazaları en az zararla atlatmaya yöneliktir. Bu yüzden kurallara uyarak ve araçlarımızı limitlenin üzerinde zorlamada kullanmaya özen göstermeli ve kimsenin malına ve canına kast etmemeliyiz. Unutmayın trafikte yalnız değilsinizdir.Siz ne kadar dikkatli olsanız da karşınızdaki sürücünün dikkatsiz olabileceği ihtimalini aklınızdan çıkarmayınız.

İlginizi Çekebilir:  V-Ray Nedir? Ne İşe Yarar?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.