Kapat
kubik_bor_nitrur
Nedir? 0

Üretilen En Sağlam Madde Olan Kübik Bor Nitrür Nedir?

Bu zamana kadar insanoğlu tarafından üretilmiş olan en sağlam madde olan Kübik Bor Nitrür Nedir?

İnsanlar tarafından şuana kadar üretilmiş olan en sağlam madde olan kübik bor nitrür şimdiden imalat alanında yerini almış durumda. Bilindiği gibi sanayide talaşlı imalat ve üretim alanlarında kesici takımlarda elmas uç kullanılır. Ancak elmastan daha sağlam olduğu için onun yerini kübik bor nitrür almış bile.

“CNC takım tezgahları nedir?”

Kübik bor nitrür, hepimize filmlerde bahsedilen ünlü adamantiyum maddesini hatırlatmış olabilir. Fakat insan eli ile üretilmiş olan bu madde elmastan bile daha dayanıklı ki şimdiden sanayide kullanılmaya başlandı.

“Grafen Nedir?”

Elmas uçlu kesici takımlar yüksek sıcaklıklara ulaşan kesme işlerinde kullanılıyor. Ancak bu kesme işlemi ile oluşan yüksek sıcaklıklara elmas uçlar bile dayanamıyor. Bu yüzden yeni çözüm olarak kübik bor nitrür piyasada yerini almış durumda.

kubik_bor_nitrur_1

Zırh delici mermiyi durduruyor

Bu yeni madde bununla da kalmayarak yüksek dayanıklı yapısını zırh delici mermilere karşı da gösteriyor. Aşağıdaki izleyeceğiniz videoda Kübik bor nitrür dayanıklılığını test etmek amacı ile 6 mm’lik bir zırh delici merminin hedefi oluyor. Hepinizin de tahmin edeceği gibi bu dayanıklı madde mermiyi arkaya geçirmeyerek görevini başarı ile tamamlıyor.

 

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.