Kapat
kirmizi_top
Bilim 0

Elektrik Tellerindeki Kırmızı Toplar Nedir? Ne İşe Yarar?

Elektrik tellerindeki kırmızı toplar herkesin dikkatini çekmiştir. Peki ne işe yararlar?

Yolculuk ederken yada bir yerde yürüyüş yaparken kafamızı yukarı kaldırdığımızda elektrik tellerinde kırmızı toplar görürüz. Herkes bu toplara farklı anlamlar yükleyebilir aslında peki bu toplar gerçekte nedir? Ne işe yararlar? Kısaca bir bakalım.

Elektrik tellerindeki bu kürelerin adı ikaz küresidir. Özel olarak tasarlanmış bu yapılar elektrik tellerinin üzerinde bulunurlar ve bit çeşit uyarı görevi görürler. Bunlar daha çok hava alanlarına yakın olan yerlerdeki tellerde görülen kırmızı ve beyaz renklerde toplardır. Ayrıca bun küreler nehir, göl, vadi, demiryolu, inşaat alanlarında da uyarı amacı ile kullanılırlar.

kirmizi_top_1

“Adaptif far nedir? Adaptif farlar nasıl çalışır?”

İkaz küresi ne işe yarar?

Bu ikaz kürelerinin görünmesi pilotlar içindir. Alçaktan uçan uçaklar yada helikopter gibi hava araçlarının telleri görebilmelerini ve algılayabilmelerini sağlarlar. Açık havalarda teller görünür olsa da her türlü hava koşulu yaşanabiliyor. Maalesef hava taşıtları bazen bu teller nedeniyle kaza yapabiliyorlar. Bu gibi durumların yaşanmaması için bu küreler belirli yerlerde tellere belirli aralıklarla yerleştirilirler.

“Işık hızı nedir? Işık ne kadar hızlı hareket eder?”

Kürelerin görünür olmasını sağlayan yegane özellikleri şüphesiz ki renkleridir. Bu kürelerin renkleri arkaplan renklerine göre belirlenebilirken kırmızı,turuncu ve beyaz gibi renklerde olabilirler.

İlginizi Çekebilir:  RPC Sunucu Nedir?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.