Kapat
elektrik-elektronik_muhendisligi
Nedir? 0

Elektrik-Elektronik Mühendisliği Nedir? Elektrik-Elektronik Mühendisi Ne İş Yapar?

Elektrik-elektronik mühendisliği nedir? Bir Elektrik-elektronik mühendisi ne iş yapar? Nerelerde çalışır? Bu yazımızda kısa bir şekilde bunlardan bahsetmeye çalışacağız.

Elektrik-elektronik mühendisliği de aslında temel ve ana mühendisliklerden bir tanesi olan elektrik mühendisliğinden ortaya çıkmıştır. Elektrik-elektronik mühendisliği elektrik mühendisliği ve elektronik ve haberleşme mühendisliğinin birleşimi sonucu ortay çıkmıştır.

Elektrik-elektronik mühendisliğinin tanımını yapacak olursak; elektrik üretimi, iletimi ve dağıtımı ile ilgilenen aynı zamanda da elektronik aletlerin iletişim sistemlerinin proje ve çalışmasını geliştirilmesi, uygulanması ve denetlemesini yapan bir mühendislik dalıdır. Elektrik-elektronik mühendisleri hem doğal hem de yapay yollardan elektrik üretimi sağlamak, üretilen enerjinin iletimini sağlamak ve bunu sağlayan sistemin projelendirilmesini yapmak, analog ve dijital ortama sahip cihaz ve sistemlerin yapımı, onarımı, geliştirilmesi ve işletilmesini sağlamak, tıbbi elektronik cihazların tararım, bakım ve güvenliği ile ilgilenmek, iletişim ve haberleşme sistemlerini geliştirmek gibi birçok görevi bulunur.

elektrik-elektronik_muhendisligi_1

 

 

Elektrik-elektronik mühendisliği okumak isteyen bireylerin karşılaşacağı başlıca derslerden bahsedecek olursak; programlama, elektrik-elektroniğe giriş, malzeme bilimi, matematik, fizik, kimya, elektrik devreleri, mikrobilgisayarlar gibi derslerdir.

“Makine Mühendisi nedir? Ne iş yapar?

Elektrik-Elektronik mühendisi olan bir bireyin çalışacağı cihazlardan bahsetmek gerekirse bunlar; Avometre, motor, osilaskop, jeneratör, optik ölçüm aletleri, bilgisayarlar ve diğer aletlerdir.

Elektrik-Elektronik mühendisi nedir?  Çalışma koşulları nelerdir?

İki mühendisliğin birleşiminden oluşan bir mühendislik olan Elektrik-Elektronik mühendisliği mezunları hem bürolarda hem de şantiyelerde çalışabilmektedirler.

Elektrik santralleri, laboratuvarlar, proje ofisleri, tıbbi cihazlar için hastaneler, elektrik üretim, iletim ve dağıtımı için şantiyelerde çalışabilirler. Tabi iş bulma konusunda çift alan şansına sahip mezunlar TRT, Siemens, Viko gibi özel şirketlerde çalışabilmektedir.

Elektrik-elektronik mühendisliği okumak isteyen bireylerin de sayısal ve analitik düşünme yetisine sahip olması, tasarım konusunda yetenekli, icat etmeye meraklı, matematik, fizik, kimya gibi alanlarda başarılı, sorunlara çözüm üretebilen bireyler olması gerekmektedir.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.