Kapat
ejderha derisi
Bilim 0

Ejderha Derisi Nedir?

Ejderha derisine(Dragonskin) daha önceki “Kevlar nedir?“adlı yazımızda çok az değinmiştik ve kendisi için daha kapsamlı bir yazı yazmamız gerektiğini düşündük.

Ejderha derisi şuanda varlığı bulunmayan Pinnacle Armor tarafından 2007 ylında geliştirilmiştir.Şuanda ise Montana’da Amerika tarafından üretimi ve gelişimi devam etmektedir.

“Nükleer enerji nedir?”

Ejderha derisi adından da anlaşılacağı gibi ejderha derisine benzediği için bu isimle anılmıştır. Ejderha derisi olarak anılan bu koruyucu yelekler askerler için savaş alanlarında kullanılan en yüksek teknoloji ürünü olan zırhtır. Bu ejderha derisi zırhlar aynı sürüngenlerinki gibi üst üste gelen pul şeklindeki seramik-titanyum plakalar ile daha önce kullanılan kevlar zırhlara göre daha iyi koruma sağlıyor. Bu plakalar zırhta meydana gelen çarpma ile oluşan kinetik enerjiyi zırh üzerinde dağılarak yayılmasını ve daha az etki yaratmasını sağlıyor. El bombalarına karşı bile dayanıklı olan bu zırhlar şuan için sınıfının en iyisi olarak gösterilmektedir.

“Kevlar nedir?”

Ejderha derisi olarak anılan bu zırhlar Irak ve Afganistan’da operasyon yapan Amerikan özel kuvvetleri, SWAT, CIA, Amerikan generalleri gibi kişiler oldukça aktif olarak kullanmaktadırlar.

Ejderha derisi zırhlar birçok balistik testten başarıyla geçmiştir ve bu sayede kullanılan en önemli zırh olarak görev yapmaktadır. Bu zırhlar diğer zırhlar gibi sert seramik tabaka içermediğinden isabet aldığında dağılmaz ve birçok atışa karşı bütünlüğünü koruyabilir. Ayrıca esnek yapısı sayesinde askerlerin hareket kabiliyetleri önemli ölçüde sınırlanmaz.

“Rulman nedir?”

Her ürün gibi ejderha derilerinin de gelişim süreci her geçen gün devam etmektedir.Bu yeniliklerden biri ise piezoelektrik(meydana gelen basınç sonucu elektrik alan yada elektrik potansiyel değiştiren)materyaller sayesinde isabet eden kurşunun zırhı ne kadar zarara uğrattığı ve zırha isabet eden kurşunun ne tür bir kurşun olduğunu anlayabilme yeteneğidir.Ejderha derileri hem askeri yeleklerde hem de araçlarda kullanılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Isaac Newton Kimdir? Isaac Newton'un Hayatı

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.