Kapat
eğeleme
Nedir? 0

Eğeleme ve El Tesfiyeciliği Nedir?

Eğeleme ve el tesfiyeciliği

Çoğu arkadaşımız özellikle meslek liselerinde metal veya üniversitede makine mühendisliği, metalurji malzeme mühendisliği gibi bölümlerde okumuş ise ne kadar zor ve sinir bozucu bir iş olduğunu bilecek ve hatırlayacaklardır.Ancak biliyoruz ki o makinaları kullanmadan önce böyle temel işlemlerin de öğrenilmesi gereklidir.Tabiki yine de sinir bozucu ve sıkıcı olduğu geçeği değişmeyecek biliyoruz.Bu kadar yad ettiğimize göre neymiş bu el tesfiyeciliği bir bakalım.

eğeleme eğe

Tesviyecilik metalleri talaş kaldırma yöntemleri ile işleyerek makine parçalarına dönüştürme işlemlerinin tümüne tesviyecilik denir.

El tesviyeciliği genel mantık olarak parça üzerinden çeşitli eğeler ile talaş kaldırıp istenilen şekli vermek amaçıyla yapılmaktadır.

İş parçası karşılıklı olarak çeneleri olan ve iş parçasını sıkıştırmak ve sabitlemeye yarayan mengeneler ile sabitlenmelidir.

Mengene çeşitleri;

 • Paralel ağızlı mengene
 • Ayaklı mengene
 • El mengenesi
 • Pah mengenesi
 • Boru mengenesi
 • Makine mengenesi
 • Kazancı mengenesi
 • Özel mengenelerdir

 

İş parçası eğeleme işleminden önce mengeneye bağlanmalıdır.Bu işlemde parça mengeneye rahat eğelenebilecek şekilde bağlanmalıdır.Bu da anından olacak bir iş olmadığı için zamanla kazanılacak bir beceridir.Ancak en temel olarak parça paralel bağlanmalı ve parçanın mengenenin dişleri tarafından zarar görmeyecek ama mengenede oynamayacak kadar sıkı olduğuna özen gösterilmelidir.

“Malzemelerin çekme özelliği ne anlama geliyor.”

Mengeneye iş parçası bağlama şekilleri

Mengeneye bağlanan iş parçasından talaş kaldırmak için eğeye ihtiyacımız vardır.Üzerinde çok sayıda kesici dişleri bulunan ve parçaya sürtülerek üzerinden talaş kaldırmaya yarayan alete eğe denir.

Eğeler çok farklı amaçlar için çok farklı şekillerde üretilirler.Genel olarak eğe çeşitleri kare, lama, yassı, yarım yuvarlak, üçgen, yuvarlak, bıçak sırtı, kılıç, balık sırtı gibi isimlerle anılırlar.Her biri faklı amaçlar için yapılmıştır.Eğenin dişleri kalınsa çok talaş kaldırır ama yüzey düzgün olmaz, eğenin dişleri inceyse az talaş kaldırır ama yüzey düzgün olur.eğeleme eğeler

Kullanım yerlerine göre eğeler;

 • Tesviyeci eğeleri
 • Makine eğeleri
 • Kalıpçı eğeleri
 • Saatçi eğeleri

Eğelemek kadar eğeleme işleminin doğru olması da önemlidir.Bu yüzden ölçme ve kontrol işlemleri yapılmalıdır.

Çelik cetvel ile parçanın uzunluğu ölçülür.

Gönye ile  parçanın eğelemesinin dikliğine bakılır.

Kumpas ile hassas ölçümler yapılabilir.

eğeleme 2

eğeleme 1

Eğelemenin düzgün olabilmesi için el alışkanlığı gerekmektedir.Bu da zamanla oluşacağından dikkat ve emek isteyen bir iştir.Aynı zamanda parçanın eğeleme işlemi sırasında ölçümleri sürekli olarak yapılmalı ve istenilen ölçüde olup olmadığı kontrol edilmelidir.Unutmayın kontrol etmek her zaman için çok önemlidir.Parçanın az eğelenmiş olması düzeltilebilir ama fazla eğelediğiniz zaman bunu geri döndüremezsiniz.Bu yüzden kontrolü elden bırakmamakta yarar vardır.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.