Kapat
edl sistemi nedir
Nedir? 0

EDL Nedir?

Eski bir teknik olarak diferansiyeli kilitleyerek viraj dışındaki sürüşlerde patinajı önlemek bulunmaktaydı.

Mantık olarak istavroz dişlilerin farklı hızlarda dönüşünü engellemektir. Serbest dönen istavroz dişlileri dolayısıyla, devri olması gerekenden fazla olan aks mili bir kilit mekanizması ile kilitlenerek hız azaltılması sağlanır. Eskiden bu iş tel veya hidrolik sistemler ile sağlanmaktaydı. Ancak bu sistemlerde karar tamamen sürücüye aitti ve istediği zaman sistem devreye girmekteydi.

“ESP nedir?”

Elektronik kontrol sistemlerinin de diferansiyel kilitleme sistemlerine entegre edilmesi ile sistem sürücüden bağımsız olarak devreye alınabilmektedir. Güncel sistemlerde kilitleme işlemi elektrohidrolik kontrollü plakalı kavrama ile yapılmakta ve kademeli olarak hız düşümü sağlanmaktadır.

EDL sistemi ABS, ESP gibi sistemler ile bağlantılı olarak çalışabildiği gibi sadece ECU üzerinden de çalışabilir. Tekerlek devir sensörlerindeki bilgileri kullanarak farklılık oluşması durumunda tekerlek devirlerini gerektiği gibi ayarlamak için diferansiyel kilidini kumanda eden Elektrohidrolik üniteye sinyal gönderir ve devir dengelenir.

Normal düz sürüş koşullarında tahrik olan tekerleklerden birinde zeminden veya herhangi bir sebepten dolayı devir farklılığı oluştuğunda tekerlek devirlerini dengeler.Bu sayede tekerlek momentleri eşitlenir.

“Kers nedir?”

Viraja girildiği durumlarda normalde olması gereken virajın iç tarafındaki tekerlek dışarıdakine göre daha az devirli dönmelidir.Eğer bu durum sağlanamazsa diferasiyel kilidi devreye girerek devirleri ayarlar.

Dört tekerlekten çekişli araçlarda ise her tekerlekteki devirler farklı olabilmektedir.Bu durumda diferansiyel kilidi devreye girerek ECU tarafından gerekli düzenlemeler ile patinajı engeller.

ABS,ESP,ESR gibi EDL de üzerinde yıllarca çalışılmış olan ve geliştirilmekte olan araç sistemlerindendir.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.