Kapat
duvar
Haberler 0

Duvarların Arkasındaki İnsanları Sayabilir Miyiz?

Duvarların arkasında kaç kişi var? Merak ettiyseniz bunu Wi-Fi sayabilir.

Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara’daki araştırmacılar tarafından bir sistem oluşturuldu. Sistem ile tek bir modem olan bir odadaki sinyal zayıflıklarıyla kişi sayısı hesaplanabiliyor.

Nasıl?

Sistem şu şekilde işliyor;

Verici tarafından yollanan sinyaller alıcılar tarafından hesaplanıyor. Sadece bu sinyallere dayanarak yapılan hesaplamalar ile alıcılar bir odada kaç kişinin olduğunu gerçeğe oldukça yakın olarak bulabiliyor. Bu da oldukça etkileyici. Sistem şuan için 20 kadar kişiyi sayabiliyor.

“Nasıl daha hızlı koşabilirsiniz?”

Sistem sinyal güçlerinin seviyelerini ölçen bir matematik modeli kullanıyor. Araştırmaların sonucuna göre ki yalnızca bir adet Wi-Fi bulunan odalardaki sayımlarda hata payı iki ya da daha az kişi.

Wi-Fi sinyalleri insan vücudu yada diğer nesneler tarafından emilebilir. Buna dayanarak ayrık nesneler sayılabiliyor ancak tam olarak yerleri saptanamıyor. Ancak şuan gelinen aşamaya bakacak olursak gelecekte gelişmesi oldukça mümkün.

Sizler de düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.