«
  1. Ana sayfa
  2. Teknoloji
  3. Dünyanın İlk Sürücüsüz Otobüsü

Dünyanın İlk Sürücüsüz Otobüsü

dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü 2

Mercedes’ten dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü

Alman otomobil üreticisi Mercedes, akıllı şehirlerin bir parçası olmasını hedeflediği otomatik pilotlu sürücüsüz akıllı otobüs teknolojisi CityPilot’u geliştirdi. Aracın donanımında onlarca algılayıcı, GPS, radar, kamera sistemi ve lazer teknolojisi kullanılıyor. Navigasyon sayesinde takip edeceği rotayı ve duracağı durakları belirleyen akıllı otobüs, duraklara yaklaşırken hızını düşürüyor ve yolcuların inip binmesi için bekliyor.

dünyanın ilk sürücüsüz otobüsü

İlk test sürüşünü Amsterdam’daki Schiphol Havalimanı ile onun 20 km uzağındaki Harleem kasabası arasında sorunsuzca gerçekleştiren otobüs, son derece yüksek çözünürlüklü kameraları sayesinde çevresindeki en küçük çukurları ve taşları bile tespit edebiliyor, trafik ışıklarını algılayarak duruyor veya tekrar harekete geçiyor. Tünellerden ve yayaların arasından geçerek gerçek trafik koşullarında test sürüşünü tamamlayan CityPilot maksimum 70 km/s hızla ilerleyebiliyor. Sürücüsüz akıllı otobüsün hangi ülkelerde ve ne zaman hizmete sunulacağı ile ilgili henüz bir bilgi verilmiyor.

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *