Kapat
fare deney
Haberler 0

Dünya’nın İlk Fare Kafası Nakli Yapıldı!

Bir fare kafası kendinden daha büyük olan bir fareye bilim insanlarının çalışmaları sonucu yerleştirildi.

İtalya Beyin ve Sinir Cerrahı Sergio Canavero ve Çin Harbin Tıp Üniversitesi öğretim üyesi Xiaoping Ren küçük bir farenin kafasını ondan daha büyük bir fareye yerleştirdi.Bu nakil dünyanın ilk fare kafası transplantasyonu olarak tarihe geçti.Ameliyatta bir donör, bir alıcı ve bir de kan sağlayıcı olmak üzere üç adet farklı fare kullanıldığı ifade edildi.

Nakli gerçekleştiren iki araştırmacı daha önce de maymun ve daha başka hayvanlarda da aynı deneyleri yapmışlardı.Çalışmadaki amaç ise iki kafası olan bir canlıda iki beyne de yeterli kan gidip gitmeyeceğini öğrenmek olarak belirtildi.

Bu tür çalışmaların Sovyetler Birliği zamanında da gizli olarak yürütüldüğüne dair iddialar mevcut.Ayrıca bu yıl aralık ayında Werding-Hoffman hastalığı olan bir Rus vatandaşı da kafa nakli ameliyatı olacak ve bu transplantasyonu yine İtalyan doktor Segio Canavero gerçekleştirecek.

 

Kaynak:http://www.businessinsider.com/head-transplant-rat-experiment-2017-4?international=true&r=US&IR=T

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.