Kapat
dünyanın en küçük büyüteci
Dünya'nın 'En'leri 0

Dünyanın En Küçük Büyüteci

Cambridge Üniversitesi’nde dünyanın en küçük büyüteci üretildi.

Dünyanın en küçük büyüteci

Büyütecin çalışma ilkesi ışığı kırma özelliğine dayanır. Büyüteçler, dışbükey (yüzeyi tümsek) mercekleri sayesinde bir nesneden yansıyan ve gözünüze paralel olarak gelen ışık ışınlarını kırarak birbirine yakınlaştırır. Bir büyüteci büyüteç yapan da ışığı odaklama özelliğidir. Bu yolla gözünüze nesnenin gerçekte olduğundan daha büyük bir zahiri görüntüsü ulaşır. Ancak bugüne kadar bilim insanları için ışığı dalga boyundan (yani nanometre olarak bilinen, bir metrenin milyarda birinden) daha küçük boyuta odaklayabilmek bir hayaldi. Bu yeni araştırma sayesinde ise ışığı bir milyar kez daha küçük bir alana odaklamak, yani tek bir atom seviyesine kadar inmek mümkün oldu.

“KBNNO ile elektrik üretimi”

Geçtiğimiz Kasım ayında Science’ta yayımlanan çalışmada araştırmacılar dünyanın en küçük optik kovuğunu yapmak için altın nano parçacıklar kullanmış. Kovuk o kadar küçük ki içine yalnızca bir molekül sığabiliyor.

dünyanın en küçük büyüteci 2

Araştırmacılar, tek bir atomu kontrol ederek nano yapılar inşa etmenin çok zor bir işlem olduğunu, bunun için altın atomlarını -260°C’ye kadar soğuttuklarını ve böylelikle titreşen altın atomlarının hareketlerini “dondurduklarını” belirtiyor.

“Dünyanın en büyük yüzen güneş enerjisi santrali”

Altın nano yapı üzerine lazer ışığı verilerek oluşturulan ve piko kovuk adı verilen bu küçük kovuk sayesinde ışık, metrenin milyarda birinden daha küçük bir noktaya odaklanabiliyor. Bu sayede
araştırmacılar tek bir atomun hareketini gerçek zamanlı olarak izleyebiliyor. Söz konusu araştırmanın, ışık ve madde etkileşimi üzerinde daha önce hiç olmadığı kadar detaylı çalışmalar yapılmasının yolunu açacağı belirtiliyor. Ayrıca bilginin ışıkla yazılıp okunduğu ve moleküler titreşimler biçiminde saklanabileceği yeni optomekanik veri depolama aygıtlarının geliştirilebileceği öne sürülüyor.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.