Kapat
mühendislik harikaları
Dünya'nın 'En'leri 0

Dünya’nın En İyi 5 Mühendislik Harikası

Mühendislik sayesinde Dünya üzerinde harikalar yaratılmaya devam ediyor.

Karşınızda Dünya’nın en iyi 5 mühendislik harikası;

1.Dünya Adaları

mühendislik harikaları dünya adaları

Dubai’de bulunan bu yapı Dünya gezegeninin bir kopyası olarak tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir.Yapımında 321 milyon metreküp kum ve 386 bin ton kaya kullanılmıştır.

2.Üç Boğaz Barajı

mühendislik harikaları üç boğaz

Çin Halk Cumhuriyeti sınırları içerisinde bulunan hidroelektrik santrali, yılda 22 bin 500 MW lık elektrik üretimi yapmaktadır.Bu rakamlar ile Dünyanın en büyük hidroelektrik santralidir.

3.Dubai Kanalı

mühendislik harikaları dubai kanalı

Dubai sınırları içerisinde bulunan bir başka mühendislik harikasıdır.Projenin 2012 yılında bitirilmesi planlanmış ancak finansal sebeplerden dolayı yapımı hala devam etmektedir. Kanal yapımı, toplamda 11 Milyar dolara mal olacak.

4.Marmaray

mühendislik harikaları marmaray

Ülkemiz sınırlarında bulunan bir mühendislik harikasıdır.Avrupa kıtası ile Asya kıtasını birbirine bağlayan proje olan Marmaray projesi, 29 Ekim 2013 yılında kullanıma sunulmuştur.

5.Uluslararası Uzay İstasyonu

mühendislik harikaları uzay istasyonu

Bu harika ise Dünya yüzeyinde değil yörüngede bulunuyor.Dünyanın yörüngesinde bulunan bu mühendislik harikası istasyon, temel olarak; ikamet edilebilen bir bölüm, bilim modülleri, harici destekler ve güç üreten güneş panellerinden oluşuyor. İstasyona sürekli yeni modüller eklenerek hala geliştirilmektedir.

 

İlginizi Çekebilir:  İlk Hybrid Audi ABT Audi RS6-E İle Tanışın!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.