Kapat
dünyanın en hızlı arabaları kapak
Dünya'nın 'En'leri 0

Dünyanın En hızlı 5 Arabası

Sizler için dünyanın en hızlı 5 arabasını derledik.

Tarih boyunca araba üreticileri her zaman birbirleri ile yarış içerisinde olmuşlardır.Bu yarışları bir sene o firma kazanırken bir sene başka bir firma kazanmıştır.Bu böyle sürekli devinim içinde devam etmiş ve edecektir de.Ancak bu yarışların baş kıstası tabiki de en hızlı olmaktı.Bu senenin kazananı belki de önümüzdeki senenin kaybedeni olacak.İşte günümüzde bulunan dünyanın en hızlı 5 arabası ve üreticileri karşınızda.

5-2018 McLaren 720s

dünyanın en hızlı arabaları 1

McLaren’ı yakından tanıyanlarınız olacaktır.Özellikle F1 yarışlarında Mercedes ortaklığı ile başarılara imza atan bir şirket.F1 başarılarından sonra ise birçok hızlı araç üretmiş olan firmanın yeni hızlısı ise 720s.Otomobil mühteşem aerodinamik tasarımı ve 710 hp gücündeki 4.0 litre V-8‘in de yardımı ile 341 km/sa hıza ulaşabiliyor.Araç aynı zamanda 7 kademeli çift kavrama otomatik şanzımana sahip.Bu şanzıman 650s‘ten %45 daha hızlı vites değişimi yapabiliyor.0-100 km arasını ise 2.8 saniyede katebilen aracın fiyatı ise 288 Bin dolar.İngilizlerin dediği gibi, Blimey!

4-2017 Ford GT

dünyanın en hızlı arabaları 2

“Koenigsegg Regera”

Listedeki diğer aracımız ise ABD’den geliyor. Ford tarafından üretilen aracın yeni versiyonu merakla bekleniyordu.647 hp güç üreten araç, çift turbolu 3,5 litrelik V-6 motora sahip.Araç aerodinamik özellikleri sayesinde 241 km/sa hızda iken 2000 kg’a yakın bir Downforce’ sahip.Downforce bildiğiniz gibi aracı yere doğru basan kuvvete verilen isim.Anti-lag sistemi sayesinde ise turbolar 80.000 devirde sabit tutulabiliyor.347 km/sa hıza ulaşabilen aracı almak isterseniz değeri 450 Bin dolar.

3-2018 Lamborghini Aventador S

dünyanın en hızlı arabaları 3

Lamborghini’yi Ferrari ile olan kuruluş hikayesinden hepimiz tanıyoruz.Şirket kurulduğu andan itibaren hızlı ve görsel olarak güzel ve aynı zamanda zamanının ötesinde tasarımlar ile otomobil üretimi yapmakta.6.5 litrelik V-12 motora sahip otomobilin ürettiği beygir gücü ise 740.Aracın 0-100 hızlanması ise 2.9 saniyeye kadar indirilen otomobilin maksimum hızı ise 349 km/sa.Arkasındaki muhteşem mühendislik yeni Aventador’ları daha kısa sürelerde daha yüksek hızlara çıkaracak gibi.

“Dünyanın en büyük 5 uçağı”

2-Aston Martin Valkyrie

dünyanın en hızlı arabaları 4

“Aston Martin Valkyrie koltukları sürücüsüne özel olacak”

Daha önce de hakkında yazdığımız İngiliz üretimi canavar listede 2. sırayı kapmış durumda.Aston Martin’ler eşsiz tasarımları ve el emeği ile üretilmeleri ile bilinirler ve oldukça pahalı olmaları da bizi çok şaşırtmaz.Firmanın son şaheseri Valkyrie 402 km/sa hıza ulaşabiliyor.Hibrid bir motota sahip Valkyrie göğsünün altında 6.5 litrelik V-12 saklıyor.Bugatti Chiron ile aynı şanzımaa sahip olan araç çift kavrama ile vites geçişlerini göz açıp kapamaktan daha hızlı gerçekleştiriyor.2000 kglık bir downforce üretebiliyor.

1-Bugatti Chiron

dünyanın en hızlı arabaları 5

Listemizin 1 numarası sanırım çoğumuzu şaşırtmadı.Veyron modeli ile uzunca bir süre rekoru elinde bulunduran Bugatti firması ünvanı kaptırmıştı.Ancak Chiron ile tekrar ipleri eline almayı başardı.2.6 Milyonluk araç 420 km/sa hızla yol alabiliyor.8 litrelik W-16 motoruna eşlik eden 4 turbo ile 1500 hp güç üretebiliyor.

“Tork konvertör nedir?”

Liste elbette önümüzdeki günlerde değişebilir belki ben bu yazıyı yazarken bile birileri listeyi yeniden düzenlemiş olabilir.Ancak bir gerçek var ki hızlanma hiçbir zaman durmayacak.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.