Kapat
uc_bogaz_baraji_1
Dünya'nın 'En'leri 0

Dünyanın En Büyük Barajı Üç Boğaz Barajı!

Dünyanın en büyük barajı olan Üç Boğaz Barajı (The Three Gorges Dam) ile tanışın.

Teknoloji gelişiyor ve insanlar her geçen gün daha fazlasını istiyor bu da enerji ihtiyacını artırıyor. Bu açığa çıkan enerji boşluğunu hızla kapatmak gerekiyor. İnsanlar bu enerji boşluğunu ve ihtiyacını karşılamak için farklı yollara başvuruyor. Bu yollardan bir tanesi de hidroelektrik santralleri inşa ederek enerji üretmek. Sizin için bu yazımızda enerji ihtiyacımızı karşılayan en büyük hidroelektrik santrali olan Üç Boğaz Barajı (The Three Gorges Dam)’nı inceledik.

uc_bogaz_baraji_3
Dünyanın en büyük hidroelektrik santrali olan The Three Gorges Dam Çin’de bulunuyor. Çin’in Hubei eyaletinde Yiling bölgesindeki Yangtze Nehri üzerinde yer almaktadır. Barajın yapımına 1993 senesinde başlanmıştır ve ilk devreye alınması 2003 senesini bulmuştur. Ancak tam kapasite çalışmaya başlaması 2012 yılında gerçekleşmiştir. 22.500 MW elektrik üretme kapasitesine sahip olan barajın yapımında 1.4 milyon insan yer almış ve 22,5 milyar dolar gibi bir miktara mâl olmuştur.

“Nükleer enerji nedir?”

uc_bogaz_baraji_2

Dünyanın en büyük 3D yazıcısı ile tanışın.

Özellikleri

  • Barajın sahip olduğu gölün alanı oldukça büyüktür. Örnek vermek gerekirse bu alan yaklaşık olarak İsviçre büyüklüğündedir.
  • Barajın şuanda bulunduğu yere kurulmasının sebebi nehir vadisinin çok geniş olması ve sert bir granit tabakası üzerinde bulunmasıdır. Bu sayede 1 milyon kilometrekarelik bir alan kontrol alına alınabilmiştir. Her yıl geçen su miktarı 500 milyar metreküp gibi bir değere ulaşır.
  • 32 adet 700 MW’lık türbin bulundurmaktadır. Ayrıca 2 adet 50 MW’lık 2 ayrı türbin daha bulundurur.
  • Barajın genel su kapasitesi 39 milyar 300 milyon metreküptür.
  • Baraj kurulduktan sonra 1.4 milyon ton karbondioksit, 4.3 milyon ton asit nitrat, 800 bin ton hidrojen sülfür gibi maddelerden kurtulunmuştur.

Nehrin baraj kurulmadan önce ve sonraki halini gösteren görseli aşağıdan inceleyebilirsiniz.

uc_bogaz_baraji

Aşağıdaki videoda ise barajın tam kapasite ile çalışması gösterilmektedir.

 

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.