Kapat
en_cok_konusulan_diller
Nedir? 0

Dünyada En Çok Konuşulan 5 Dil

Dünyada oldukça farklı diller konuşulmakta. Peki en çok konuşulan 5 dil hangi diller?

1-Çince

Elbette zamanla rakamlarda değişiklik oluşabilir. Çince dünya genelinin 1/6 gibi bir oranda konuştuğu bir dildir. Çince, lologram kullanılan tonlamalı bir din olduğundan biraz zamanınızı alabilir.

2-İspanyolca

Anadilini kullanan kişilere bakıldığında yaklaşık 400 milyon gibi bir rakamla İspanyolca İngilizce’nin hemen önünde yer alıyor. Ancak İspanyolca dünyada farklı farklı kıtalarda da konuşulan bir dil olduğu için size farklı kıtaların kapılarını açabilir. Her dilde olduğu gibi İspanyolca için de dil ve kimliği ile alakalı politikalar tartışmalıdır. Yani bir Katalanca ile bu konuda tartışmadığınızı düşünelim. Çünkü onlara İspanyolcanın ana dilleri olduğunu söyleyince farklı cevaplar alabilirsiniz. Ancak, İspanyolca Güney Amerika, Orta Amerika, İspanya ve ABD’nin büyük bölgelerinin şüphesiz ana dilidir.

“Hızlı koşmanın sırrı nedir?”

3-İngilizce

Dünya’da yaklaşık olarak 360 milyon kişi anadili olarak konuşurken yarım milyar insan ise ikinci dili olarak konuşabilmekte. Bu da aslında bize  gösteriyor ki İngilizcenin en önemli başarısı iş dünyasının, ticaretin, seyahatin ve uluslararası ilişkilerin ortak dili olmasıdır. Biz de bilmekteyiz ki İngilizce öğrenmeden iş dünyasında ve uluslararası sahnede pek boy gösteremeyiz. Yani İngilizce hala birçok insanının  fırsatlar yaratması ve kaliteli yaşaması için anahtar niteliğinde.

4-Hintçe

Aslında Hindistan 23 resmi dile sahiptir. Hintçe/Urduca bunların başındadır. Bu ikisi için bir dil mi yoksa iki ayrı lehçe mi soruları hala sorulmaktadır. Kuzey Hindistan ve Pakistan’ın bazı bölgelerinde konuşulan Hintçe devenagri alfabesini kullanmakta. Buna rağmen Urduca Farsça işaretlemelerini kullanmaktadır. Hint Yarımadası’nda seyahat ederseniz, biraz Hintçe size uzun bir yol boyunca yardımcı olabilir.

5-Arapça

Arapça’nın yaklaşık olarak 250 milyon kişinin ana dili olduğu düşünülmektedir. Ancak Arapça kendi lehçeleri bakımından oldukça geniş farklılıklar içermektedir. Modern Standart Arapça, Kur’an’ın Klasik Arapça’yla yakından ilişkili olan yazılı bir formudur. Bununla birlikte, Umman ve Fas’taki konuşma Arapça’sının biçimleri o kadar farklıdır ki, bu ülkelerden gelen birkaç felsefe profesörü, öğle yemeği sipariş etmek için mücadele ederken, eski metinlerin daha ince noktalarını tartışabilir hale gelebilir.

“Kahvenin beyne etkileri nelerdir?”

Diğer 5 dilden de bahsetmeden olmaz. Listeyi 10’a tamamlayacak olursak;

İlginizi Çekebilir:  Otomobillerdeki Gösterge Paneli Işıkları Ne Anlama Geliyor?

6-Portekizce

7-Bengay Dili

8-Rusça

9-Japonca

10-Pencap Dili

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.