Kapat
dubai robot polisler
Teknoloji 0

Dubai’nin Robot Polisleri Göreve Hazır!

Dubai gelişmekte olan yapısı ve turizm merkezi olmasının da avantajı ile birçok yeniliğin denendiği şehirlerden bir tanesi.

Bu yeniliklerden bir diğeri ise robot polisler oldu.Robot polisler Dubai içerisinde alışveriş merkezleri ve turistik yerleri denetleme görevini üstlenecekler.

Ayrıca vatandaşlar robotlara herhangi bir suçu ihbar edebilecekleri gibi aynı zamanda üzerlerinde bulunan ekranlardan bilgi alabilecekler.

dubai polisi

Robot polisler sayesinde elde edilen bilgiler ise depolanacak ve incelenecek.

2030 yılına kadar bu polislerin Dubai polis gücünün %25’ini oluşturması planlanıyor.Ancak hükümet yetkilileri haklı olarak bu robotların asla insanların yerini alamayacağını belirtiyorlar.

“Dubai kendi yazı tipini kullanmaya başladı”

Dubai Emniyeti Akıllı Hizmetler Başkanı Halid El Razuki,

“Polis memurlarımızı bu araçla yer değiştirmeyeceğiz.”

diyor ve ekliyor;

“Ancak Dubai’de yaşayanların sayısı artıyor. Bu yüzden doğru yerde çalışmaları ve güvenli bir şehri mümkün kılmaları için polis memurlarımızın yerlerini değiştireceğiz. Birçok insan emniyet müdürlüklerini ve müşteri servisini ziyaret ediyor ancak bu araçla, halka 7 gün 24 saat ulaşabiliriz.”

dubai robot polisler

Şuanda sadece Arapça ve İngilizce bilen robotlar ileride diğer dilleri de sistemlerine ekleyecekler.

 

Kaynak

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.