Kapat
drone_nedir
Havacılık 0

Drone Nedir? Drone Nasıl Çalışır? Çeşitleri nelerdir?

Hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlayan drone nedir? Nasıl çalışır ve drone çeşitleri nelerdir?

Drone denince artık neredeyse herkesin aklında bir görüntü canlanıyor. Çünkü artık dronelar hayatımızda daha fazla yer edinmeye ve kullanılmaya başladılar. Dizi, belgesel çekimlerinden tutun da eğlence amaçlı çekimlere kadar ve hatta ulaşım ve savaş amaçlı olan dronelara kadar bir çok drone mevcut ve yeni sektörler de açılabilir. Bakalım neymiş bu drone?

“Drone” kelime kökeni olarak İngilizce kökenlidir. Günümüzde ise dronelar insansız hava araçları olarak adlandırılmaktadır. İki farklı drone tipinden söz edebiliriz. Bunlardan birincisi Wi-Fi ile bağlanılarak çalışan dronelar, ikincisi ise uzaktan kumanda ile yönetilen dronelardır. Kullanım alanları oldukça daha önce de bahsettiğimiz üzere oldukça fazladır.

“3D yazıcı nedir? 3D yazıcılar nasıl çalışırlar?”

Drone Çalışma Prensibi

Quadcopter Nedir?

Quadcopter birden çok pervaneye sahip olan bir helikopterdir. Burada en fazla simetrik ve sabit çalışanı 4 pervanesi olan VTOL (vertical take off and landing) yani dikey düzlem üzerinde uçma ve alçalma prensibi ile çalışan insansız hava aracıdır.

Quadcopterların gövde kısmı + işaretini andırır ve her bir noktada bir motor vardır. Bu motorlar sayesinde üzerindeki pervaneler hareket eder ve kaldırma kuvveti oluşur. Ayrıca bu motorlar Quadcopterları kendi ekseninin dışında başka yönlere kolay bir şekilde hareket etmesini ve rahat olarak iniş yapabilmesini sağlar.

“Helikopter nedir? Helikopterler nasıl uçarlar?”

Quadcopterların pervanelerinin dönüşleri ise tam tersinedir. Birbirine bakan iki pervane saat yönünde diğer iki pervane ise saat yönünün tersine doğru hareket ederler. Pervanelerin farklı yönde dönmesinin sebebi helikopterin denge sağlayıp kendi ekseni etrafındaki yön açılarını sabitlemektir.

Sağ taraftaki pervaneler ile sol taraftaki pervanelerin dönüş hızlarının farklı olması helikopterin denge açısında değişim yaratır. Diğer iki pervanenin de dönüş hızının farklı olması helikopterin yanlamasına giderken alacağı dönüş hızında farklılığa sebep olur.

Her pervanenin dönmesini sağlayan motorların gücü ESC (Electronic Speed Controller) yani elektronik hız ayar kontrol mekanizması yoluyla belirlenir.

“Gemiler nasıl yüzerler?”

drone_nedir_2

Drone Çeşitleri Nelerdir?

1) Ulaşım amaçlı Dronelar

Bu dronelar genellikle askeri ekipman ve teçhizatları yerine ulaştırmak için kullanılır. Ayak tarafında bulunan açık görünümlü yapısal olarak pençeye benzetilen ayaklarıyla taşıma amaçlı kullanılmak üzere üretilmiştir. Bu dronelar için ulaşım konusundaki çalışmalar sürdürülmektedir.

2) Saldırı amaçlı Dronelar

Genel olarak tehlikeli ve ateşli silahlar taşırlar. Hedef üzerine kitlenip parçalama, patlatma ve hedefi infilak ettirme şeklinde tasarlanmıştır. Bu dronelar askeri amaçlı kullanılır. Fazlasıyla tehlikelidirler.

“Jet motoru nedir? Jet motorları nasıl çalışırlar?”

3) Takip Amaçlı Dronelar

Kızıl ötesi ve normal kameralar ile çalışırlar. Güvenliği sağlamak için sokaklarda kullanılır ayrıca olası yangınları tespit etmek için ormanlık alanlarda da kullanılmaktadır. Ayrıca doğal afetlerde de kullanılabirler.

4) Fotoğraf, Video ve Hobi amaçlı Dronelar

Fotoğrafçılar ve film yapımcıları artık bu droneları tercih ediyor. Eski zamanlarda uzaktan kuş bakışı görüntü almak için uçaklar kullanılıyordu. Ucuz ve maliyet açısından daha iyi olduğu için şu anda bu dronelar kullanılıyor.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.