Kapat
drone ile ağaç dikmek
Bilim 0

Drone ile Ağaç Dikmek

Drone ile ağaç dikmek mümkün hale geliyor!

Gelişen teknoloji hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da dünyamız için, doğamız için risk oluşturmakta ve bunun sonucunda ormanlarımız her geçen yıl azalmakta, nehirlerimiz ve denizlerimiz kirlenmekte. İnsanoğlunun teknolojiyle birlikte doğaya verdiği zarar ortadayken bazı yeni gelişmelerde bu durumu tersine çevirebilecek durumda. Hemde yine teknoloji kullanarak.

drone ile ağaç 1

Soya fasulyesi ve palmiye dikmek veya hayvanlar için otlak arazisi açmak için yılda 3-6 milyar arası ağaç kesilirken, doğaya verilen zarar nasıl tersine çevrilebilir? Tabi ki de ağaç dikerek ve bu artık insansız hava araçlarıyla mümkün.

İngiltere merkezli bir startup olan BioCarbon Mühendislik isimli şirket, bu sorunun çözümünü bildiğini savunuyor. Şirket CEO’su Lauren Fletcher ve ekibi, insansız hava araçlarını kullanarak yılda 1 milyar ağaç dikmeyi planlıyor.

Bu planın başlangıcı olarak insansız hava araçlarının, ağaç dikimine ihtiyaç duyulan alanları belirleyip 3-D haritalar oluşturması düşünülüyor. Bu harita verilerini kullanan insansız hava araçları minik tohumları belirlenen noktalara atacak. Ardından büyümeyi izleyecek olan insansız hava araçlarının elde ettiği veriler, ekosistemin durumunu değerlendirmek ve fidan dikme tekniklerini geliştirmek için kullanılacak.

drone ile ağaç 2

Geleneksel ağaçlandırmaya göre %85 daha az maliyetle geliştirilen bu teknoloji sayesinde yeniden ağaç dikmek çok daha kolaylaşıyor.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Yazar Ahmet YARDIMCI

İlginizi Çekebilir:  Çiçekler Neden Kokar?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.