Kapat
Nedir? 0

Doppler Etkisi Nedir?

Doppler etkisi nedir ve nasıl oluşur?

Doppler etkisi hakkında yazmaya başlamadan önce günlük hayattan bir iki örnek vermek istiyorum. Sıcak bir yaz akşamında evde oturuyorsunuz ve o sıcakta misafir olarak birkaç sinek var. Sineğin sesi uzaktayken kalın ama size yaklaşmaya başladığında ise incelir. İşte bu Doppler etkisidir.

doppler etkisi 3

Bir başka örnek olarak ise F1 yarışlarından verebiliriz. F1 yarışlarını izliyorsunuz ve araç uzaktayken sesi kalın geliyor. Ancak araç size yaklaştıkça ses incelir.Daha sonra araç uzaklaşırken de ses tekrar giderek kalınlaşmaya başlar işte bu Doppler etkisine güzel bir örnek olarak verilebilir.

“Beygir gücü nedir?”

Doppler etkisi nedir?

Bilimsel olarak, mekanik ve elektromanyetik dalgalardaki gözlemci ile gözlenen arasındaki ilişkiye dayanan bir fizik dalıdır. Bu etki kısaca frekans ve dalga boyunun uzaklaşan yada yaklaşan bir gözlenen tarafından farklı algılanmasıdır. İsim babası ise ünlü fizikçi ve matematikçi Christian Andreas Doppler‘dir.

doppler etkisi 2

Nasıl gerçekleşir?

Herhangi bir ses kaynağı, gözlemciye yaklaşmakta iken gözlemci, sesi mesafeyle bağımlı olarak farklı algılar. Örneğin F1 aracımız uzaktayken kalın bir ses duyarız. Ses kaynağı olan F1 aracımız, gözlemci olan bize doğru hızla yaklaşmaya başladığında ise ses dalgalarının aldığı yol kısalır. Kısalan yol nedeni ile ses dalgaları daha küçük dalga boyları ile yayılmaya başlar. Bu nedenle daha sık olarak ses dalgasına maruz kalan biz tizleşen bir ses duyarız. Daha sonra ise F1 aracımız uzaklaşmaya başladığında ters yönde artan hızı nedeni ile ses dalgalarının katetmesi gereken mesafe artar. Bu nedenle tam tersi bir durum gerçekleşir.

“Uçaklar nasıl uçar?”

Doppler etkisinden nasıl faydalanılır?

Ses dalgalarındaki Doppler etkisinin en önemli kullanım alanlarından birisi de ultrasonografidir. X ışınları yerine ses dalgaları kullanılan yöntem ile hastalıklar teşhis edilebilir.doppler etkisi

İlginizi Çekebilir:  Uçaklar Nasıl Uçar?

Ultrason cihazı yardımı ile insan kulağının algılayamayacağı derecede yüksek frekanslı ses dalgaları üretilir. Dokulardan geri dönen ses dalgaları prob tarafından yakalanır ve ekrana yansıtılır. Bölgeye jel uygulaması yapılmasının sebebi ise ses dalgalarının havadan etkilenmesini önlemektir.

“Endüstri 4.0 nedir?”

Doppler etkisini hayatımızın her alanında ufak bir dikkat ile rahatlıkla gözlemleyebiliriz.Ufak bir sinekten tutun da uçaklara kadar bu etkiyi gözlemlemek mümkündür.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.