Kapat
dökme demir 4
Nedir? 0

Dökme Demir Kaynağı Nedir?

Dökme Demir Kaynağı Nedir?

Yüksek C içerikleri nedeniyle kaynağı en zor malzeme grubunda yer almalarına rağmen dökme demirler içinde kullanılan kaynak yöntemleri bulunmaktadır.

dökme demir 2

Döküm;

Döküm ile üretim kelimesinden döküldükten sonra haddeleme ve dövme gibi işlem yapılmayan parçalar anlaşılır.

Çelik üretimi esnasında, ingot döküm veya sürekli dökümde de döküm olayı yapılmaktadır, ancak dökümden sonra haddeleme yapıldığından bu tür malzemelerde döküm veya dökme ifadesi kullanılmaz. Kütük çubuk, tel, levha, band ve sac halinde tedarik edilen yarı mamul çeliklerin tümü hadde ürünleridir. Döküm işlemiyle ile Dökme Demirler ve Çelik Dökümler üretilebilir.

“Baykuşlar nasıl sessiz uçar?”

Neden Döküm?

Haddeleme ile elde edilen bütün çelikler döküm ile de üretilebilir. Sayısı çok ve karmasık biçimli parçalar döküm yoluyla daha kolay ve ucuz üretilebilir.  Seçilen alasımın sıcak sekillendirmeye elverişli olmaması durumunda döküm yöntemi kaçınılmazdır.  Büyük boyutlu parçaların kaynaklı olarak birleştirilmesinin pahalı ve zor olması durumlarında döküm uygulanır.

Dökme Demir Nedir?

%2’ den daha fazla karbon, %0.5 ile %3 arasında silisyum ve bunların yanında mangan, fosfor ve kükürt içeren demir alaşımlarına dökme demir denir. Mukavemet, sertlik ve korozyon dayanımı gibi özelliklerini iyileştirmek amacıyla krom, bakır, molibden ve nikel gibi alasım elementleri içerebilirler.

“Pnömatik devre elemanları”

Karbon, gevrekliği artırdığından ticari uygulamalar için dökme demirin karbon içeriği maksimum % 4 ile sınırlıdır.Dökme demirlerin mikro yapısında sementit yerine grafit bulunur. Silisyum grafit oluşumunu teşvik eder.dökme demir

Dökme Demirlerin Özellikleri

 • Uygun alasımlama ile asınma, abrazyon ve korozyon dirençleri geliştirilebilir.
 • Titreşim sönümleme özelliği çok iyidir.
 • Genellikle talaşlı izlenebilirliği yüksektir.

Dökme Demirlerin Kaynağı

Yüksek C içerikleri nedeniyle kaynağı en zor malzeme grubunda yer alırlar. Kaynak sonrası yavaş soğutma ile çatlama riski azaltılabilir. Prosedürlere uygun kaynak yapılmalıdır.

dökme demir 3

Dökme Demirlere Uygulanan Kaynak Yöntemleri

 1. Döküm kaynağı
 2. Termit ergitme kaynağı
 3. Gaz ergitme kaynağı
 4. Ark kaynağı

Dökme Demirlerin Kaynağı

 • Parça yüzeyinin yağ, boya ve her türlü kirden arındırılmalı
 • Kaynak bölgesi temizlenmelidir. Gres, yag, boya, yüzey pastelleri ve talaşlı isleme yağlarının tümü, dökme demirini yüzey gözeneklerine nüfuz eder ve kirletir. Bu kirlilikler, döküm yüzeyi kaynak sıcaklığına ısıtıldığında gaza dönüşür ve kaynak metalinin içinde gaz kabarcıkları oluşturabilir.
 • Parça üzerindeki çatlak tamamen temizlenmeli
 • Kaynatılacak parçaya 80-90°`lik bir açıya sahip V,X veya U agzı hazırlanmalı
 • Ağızların kenarlarındaki döküm kavı temizlenir ve köseler mutlaka yuvarlak formlu olmalıdır.

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.