Kapat
dna
Bilim 0

DNA Bildiğimizden Daha Faklı Çoğalıyor!

İlkokuldan liseye, liseden üniversiteye kadar DNA nasıl çoğalır hepimiz ezberlemiştik.Ancak ezberlediğimiz bütün bilgiler yanlışmış.

DNA hakkında hep teorik bilgiler edindik ve ezberledik.Ancak teorik bilgilerimizi hiçbir zaman pratik olarak gözlemleyemedik.Bilimsel ilerlemeler sayesinde artık DNA’nın kendini nasıl eşlediğine ve çoğaldığı ana dair en net veriler ile şahit olabileceğiz.

“İlk kafa nakli için son 8 ay”

Gerçek zamanlı yapılan gözlemler sayesinde DNA’nın beklenmedik miktarda ve rastlantısal olarak kendini çoğalttığını gösterdi.Genetik replikasyonun, mutasyonlar olmadan nasıl gerçekleştiğini daha rahat araştırmak artık mümkün.Ayrıca bu zamana kadar DNA’nın kendini nasıl eşlediği ve nasıl çoğaldığı hakkındaki bütün bilgiler çöpe gitmek zorunda kaldı.

“Genel görelilik teorisi gözlemlendi.”

Davis Üniversitesi’nden Stephen Kowalczykowski ve ekibi,

“Bu gerçek bir paradigma kaymasıdır ve ders kitaplarında bulunan şeylerin çoğunu baştan yazmamızı sağlayacak bir görüntüdür”

açıklamasında bulundu.

dna replication

DNA zinciri; guanin, timin, sitozin ve adenin olmak üzere 4 farklı bazdan oluşur ve iki farklı zincir bir araya gelerek yaşamı kodlar.Çoğalma helikaz adı verilen bir enzimle başlar.Bu enzim zincirin iki ucunu gevşetir. Primaz adı verilen ikinci enzim, çözülmemiş bu ipliklerin her birine bir “primer” ekler ve DNA polimeraz adı verilen üçüncü enzim, bu kalıp üzerine bağlanır. Böylece yepyeni bir DNA molekülü, ilave bazlar ile çift sarmal halini alır.

Gerçek zamanlı olarak izlenen bu görüntüler ile genetik biliminin geleceği oldukça değişecek gibi.Bu gelişmeler ile DNA daha iyi anlaşılabilecek ve belki de kalıtsal hastalıklar başta olmak üzere birçok rahatsızlığın önüne geçilebilecek.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.