Kapat
dijital_donusum
Tanıtım 0

Dijital Dönüşüm!

Dijital Dönüşüm

Endüstri 4.0 ile birlikte gelişen dijital dönüşüm akımı büyük veri, yapay zeka ve entegre sistemlerin organizasyonlara adapte olması olarak düşünülebilir. Bu sayede, markalar ve üreticiler üretim rakamlarını ve başarı çizgisini arttırabilir. Üretim süreçlerinin yenilenmesi ile birlikte yeni trendlere ve rekabetine uyum sağlamak daha olağandır.

Dijital dönüşüm, dünyanın dijital yönde gelişimi ile beraber markaların, operasyonlarını ve sistemlerini yeniden şekillenmesi ile birlikte markalar, yeni fırsat alanları oluşturabiliyor.

Sanayinin Dijital Dönüşümü

Markalar ve şirketler, organizasyonlarının verimini yükseltmek ve işleyişi daha iyi hale getirmek için global alandaki yenilikleri ve gelişmeleri sistemlerine ekleyerek dijitale dönüşmesidir. Ürün hazırlık aşamasında, tüketici analizleri ve ürün gelişimi için big data kaynaklarının kullanılması, verimlilik artışı imkanı sağlanır.

Bu sayede uluslararası alanda dev markalar ile rekabet etmek veya daha başarılı olmak mümkün olur.  Otonom robotların daha yoğun kullanılması, büyük veri ile ürün satışı ve geliştirilmesi doğru analiz edilmesi ve sanayinin dijitale dönüşümünü sağlayan önemli etkenlerin başında gelir.

Ek olarak, bu değişimi sağlayan firmaların, global firmalar ile yarışabilmesi çok daha olanaklı hale gelir. Markaların, yeni trendlere ve teknolojilere göre adapte edilerek üretimde yeni bir aşama kaydetmesi gerekir.. Robotik ve Yapay zeka teknolojileri sayesinde, istikrarlı bir çalışma desteği sunan otonom robotlar ve yazılımlar ile üretim süreci daha verimli şekilde gerçekleştirilir. Bu sayede globaldeki en iyi markaların rekabet seviyesine yaklaşmak ya da geçmek daha olası hale gelir.

Dijital dönüşümün teknolojilerini, bir ağacın dalları gibi gözümüzde canlandıralım. 3D Yazıcılar, Otonom Robotlar, Kripto Paralar, Dijital Pazarlama, Siber Güvenlik, AR/VR, Big Data, Simülasyonlar, Sistem Entegrasyonları dijital dönüşümü her biri birbiriyle entegre olmaya başlayan oluşumlardır. Dijital dönüşümü sektörel bazda incelediğimizde; Tekstil, Makine, Sağlık, Sinema vb. sektörlerin dijital dönüşüm teknolojileri ile yukarıda bahsedilen Big Data, Yapay zeka, Sistem Entegrasyonları gibi teknolojiler ile dijital dönüşüm adına daha etkili analizler ve üretimler oluşturulması sağlanır.

Bununla birlikte Markaların araştırma ve geliştirme departmanları ve üretim süreçleri gelişimini daha hızlı ve yararlı hale getiren teknolojilerin kullanımı başarıyı arttıracaktır.

Globalde influencer olan firmalar, dijital’i kullanarak satışlarını arttırmak ile beraber yeni teknolojilerde üretirler. Endüstri 4.0 prensiplerini iyi anlamak, dijital dönüşümü iç pazarda iş süreçlerine uyarlamak global rekabet için iç piyasada öngörü sağlayacaktır.

Dijital Dönüşümün Avantajları Nelerdir?

Dijital Dönüşümü, Kobiler üzerinden değerlendirecek olursak, üretimde entegre sistemlerin ve big data verilerinin kullanımı, maliyetleri doğrudan etkilerken, verimliliği de arttırıyor.

Gelişmiş entegre sistemler ile şirket içerisinde bilgi akışının süreçleri artıyor. Ürün gelişimleri adına yeni trendler ile üretim faaliyetler, üretilen ürün seçenekleri üç boyutlu yazıcılar ile zenginleşirken, rekabet ortamındaki başarı ihtimali de ivme kazanıyor. Bu şekilde, üretimde istikrarlı bir çizgi yakalanarak ve markaların global rekabet alanında başarı ihtimalleri artış gösteriyor.

Sanayinin Dijital Dönüşümü hakkında detaylı bilgiye ulaşmak Sanayinin dijital dönüşümü sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.