Kapat
deprem nedir
Nedir? 0

Deprem Nedir?

 Deprem nedir ve nasıl oluşur?

Deprem nedir diye kısaca tanımlayacak olursak eğer, yer kabuğunda beklenmedik bir anda meydana gelen sarsıntıdır diyebiliriz.

Deprem yer kabuğu içerisinde oluşan kırılmalardan kaynaklı meydana gelen titreşimlerdir. Bu oluşan dalgalar yolu üzerinde olan her yeri etkisi altında bırakarak kırılmalara sebep olur. Yani o güvenle üzerinde yürüdüğümüz toprağın bize zarar  verme durumudur. Depremler nedeni ile can ve mal kayıpları yaşanabilir.

“Nükleer enerji nedir?”

Depremi inceleyen bilim ise Sismoloji’dir.Bu bilim dalı depremin oluştuğu bölgeyi, yer kabuğu içerisinde ne tarafa doğru dalgalar şeklinde ilerlediğini, şiddetini ve derinliğini ölçer.

deprem nedir bolgeler

Peki deprem nasıl oluşur?

Depremler yüksek olasılık ile yer yüzünün 12 km kadar altında bulunan elastik kısımda meydana gelirler. Daha aşağılarda sıcaklık 400 dereceden daha fazla olduğundan dolayı bu bölgelerde herhangi bir hareketlilik ve sarsıntı oluşmaz. Elastik kısımda her sene bir kaç cm kayma meydana gelir.Ancak bu kaymalar ve oluşan enerji birikimleri zamanla çok fazla yoğun bir hal alır ve büyük kaymalara neden olur. Bu kaymalar da bize şiddeti değişken depremler olarak yansır.

Depremler yer kabuğundaki fay olarak isimlendirilen kırıklıklarda meydana gelir. Faylar kırılgan olan kayaların yüksek basınç ve gerilime maruz kalması sonucu kırılmaya uğrayan kırılgan yapılardır. Bu gerilmeler yeryüzünün her yerinde olabilir.Bu gerilmeler sonucu biriken enerji aniden boşalır ve çok büyük bir enerji ortay çıkar. Bu enerjinin çevresindeki kayalıklardaki yarattığı titreşimler depremleri meydana getirir.

Ülkemizde yaşanan son depremler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabileceğiniz bir internet sitesi de mevcuttur. Aşağıdaki linkten siteye ulaşabilirsiniz.

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ KANDİLLİ RASATHANESİ VE DEPREM ARAŞTIRMA ENSTİTÜSÜ (KRDAE)

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.