Kapat
ruhun_agirligi
Bilim 0

Deney: Ruhun Ağırlığı Var Mıdır?

Ruhun ağırlığı var mıdır? Ruh ağırlığının deney ile ölçülmesi.

Çeşitli inançlarda da kabul edildiği üzere insanların bir ruha sahip olduğu düşünülmektedir. İnsanlar öldükten sonra da bu ruhun insan vücudunu terk ettiğine inanılmaktadır. Deneyimizin çıkış noktası da bu aslında. İnsanların sahip olduğuna inandıkları ruhun bir ağırlığı var mıydı? Bu ağırlık ruhun ağırlığı mıydı?

11 Mart 1907 ABD, New York Times gazetesinde bir manşet güne damga vurmuştur. MIT’de görevli olan Dr. Duncan MacDougall insan ruhunun bir ağırlığı olduğuna inanmaktaydı. Bunu ispat etmek için de ruhun ağırlığını ölçen bir terazi ile bir deney yaptı.

Aslında kendisi bu konu üzerinde uzun zamandır çalışıyordu. Ona göre eğer insan vücudundan bir ruh varsa bu bir yer kaplamalı ve eğer yer kaplıyorsa da ağırlığı olmalıydı. Bu şekilde bir düşünceye sahip olan MacDougall, ağırlık farkını ölçmek için yaklaşık olarak 5 gram hata payı olan ve yatağı üstündekilerle beraber ölçen bir terazi üretti.

[sp-related style=”dark” id=”4778″]

Terazinin doğru ölçüm yapabilmesi için de ölmesi beklenen kişini hasta yada çok can çekişen birisi olmaması gerekiyordu. Çünkü bu ağırlık göstergesinde dalgalanmalara sebep olacaktı. O yüzden oldukça hareketsiz ve kas hareketleri minimum birisi ile bu ölçüm doğru olabilirdi. Kendisine göre en uygun hastalar da tüberküloz hastalarıydı. Ancak yapılan deneyde hastalardan ve yakınlarından onay alınıp alınmadığı muamma idi. Bu da deneyi kuşkulu bir duruma getiriyordu.

Deney süreci

6 denekten sonuç alamayan doktor bunu terazinin düzgün ayarlanmamasına ve kendisini eleştiren kişilerin sabote etmesine bağladı. Daha sonra ise bir hasta ölmeden önce 17:30 gibi teraziye alındı. Hasta 3 saat 40 dakika sonra ölmeye başladığında terazideki gösterge yükseliyordu. MacDougall ağırlık ölçümü için 2 metal Amerikan dolarından yararlanmıştı. Bu paraların ağırlığı da 21 gramdı. Tabloda farklı nedenlerden(dışkı, idrar, kas hareketleri vs.) oluşan ağırlık farkları oluşmuş ve ruh ağırlığı 21 gram olarak baz alınmıştır.

[sp-related style=”dark” id=”4774″]

ruhun_agirligi_tablo

Daha sonraki deneylerde çok düzgün sonuçlar elde edilemedi. İki deneyde ölçümler geçersiz sayıldı. Birisinde hiç ağırlık değişimi olmazken birisinde ise önce azaldı sonra yükseldi. Ancak idealist doktor hala kararlıydı.

Kendisi ikinci bir deneyde 7-37 kg arasında ağırlıkları olan 15 köpeği zehirleyerek yada başka yollarla ölüme terk etti ancak herhangi bir ağırlık değişimine rastlamadı. Sonuçlar American Medicine dergisinde yayınlandı. Ancak köpeklerin nasıl öldüğü konusunda bilgi verilmemiştir. Sağlıklı köpeklerin uygun denekler olmadığını da düşünmüştür.

[sp-related style=”dark” id=”2824″]

Bilim dünyasında tartışmalara sebep olan bu deneyler kimileri tarafından bilimsel gelişmeleri beraberinde getirdiği savunulurken kimileri saçma bulmuştur. Çünkü ölen bir kişinin bedeni hızla bozulurken ağırlığının azalmasının mümkün olduğu düşünüldü. Daha sonra bir doktor sağlıklı bir erkeğin elektrikli sandalyede idamı sırasında ölçüm yapmasını önerdi.

MacDougall tarafından yapılan bu deneyler bilim dünyasında her ne kadar tam olarak kabul görmese de bazı bilim insanları ruh ağırlığını hala 21 gram olarak değerlendirmektedir.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”2824″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.