Kapat
demir karbür
Nedir? 0

Demir Karbür Faz Diyagramı Nedir?

Demir karbür denge diyagramı

Demir karbür denge diyagramı malzeme bilimi ve günümüz şartlarında sanayi de geçerli ve bilinmesi gerekli bir bilgidir. Bir mühendisin hayatı boyunca karşısına cıkabilecek diyagramlardandır. Gelin birlikte bu yazımızda bu diyagrama birlikte göz atalım.

“Malzemelerin çekme özelliği nedir?”

FERRİT (α)


HMK α-demirde çok küçük bir miktar karbon çözünmesiyle oluşan arayer katı çözeltisidir. Demirin oda sıcaklığındaki kararlı halidir. Maksimum karbon çözünürlüğü %0,022, oda sıcaklığında ise %0,008 C çözündürür. Diyagramdaki en yumuşak yapıdır. Çekme mukavemeti 280 MPa , Uzama %40 , Sertlik 0 Rc’den az veya 90 RB

“Kaynak hataları nelerdir?”

ÖSTENİT (γ)


YMK γ-demirde karbonun arayer katı çözeltisidir. Maksimum karbon çözünürlüğü %2,14 tür. 1050 MPa çekme mukavemeti, %10 uzama ve 40 Rc sertliğe ve yüksek tokluğa sahiptir. Normal olarak oda sıcaklığında kararlı değildir. Belli koşullar altında oda sıcaklığında östenit elde etmek mümkündür.

δ-FERRİT


HMK demirde karbonun katı eriyiğidir. δ-Fe ile aynı yapıdadır. Sadece yüksek sıcaklıklarda (> 1395 ºC) kararlıdır. 1538 ºC de ergir.

SEMENTİT (Fe3C)

Sementit aynı zamadan demirkarbür olarakta bilinir ve kimyasal formülü Fe3C dir. %6,67C ve %93,3 Fe içerir. Düşük çekme mukavemeti (35 MPa) ve yüksek basma mukavemetine sahip sert ve kırılgan bir metaller arası bileşiktir. Diyagramda görülen en sert yapıdır.

“Tahribatsız muayene (NDT) nedir?”

1. Peritektik Reaksiyon
Sıvı(%0,53C) + δ(%0,1C) → östenit (γ(%0,17C))


2. Ötektoid Reaksiyon
Östenit (γ(%0,8C)) → α(%0,02C) + Fe3C(%6,67C)

%0,8 C içeren ötektoid karışımdır ve 723 °C’de çok yavaş soğumayla oluşur. Ferrit ve sementitin çok ince tabaka veya lamel şeklindeki karışımından meydana gelir. Ötektoid noktada %100 perlitik bir yapı mevcuttur.

 

3. Ötektik Reaksiyon
Eriyik(%4,3C) → γ(%2,06C) + Fe3C(%6,67C)

Östenit ve sementitin ötektik karışımıdır. Ledeburit %4,3 C içerir ve dökme demirin ötektiğini gösterir. Ledeburitin iki bileşeni çok ince bir şekilde dağılmıştır. Ötektik karışım genellikle mikroyapıda görülmez. Çünkü γ oda sıcaklığında kararlı değildir. Diğer bir
reaksiyonla (ötektoid) perlite dönüşür. Dolayısıyla oda sıcaklığında özel alaşımlama veya ısıl işlem uygulanmadığında demir karbon alaşımlarının büyük çoğunluğunun içyapısı ferrit ve sementitten oluşur.

Ötektoid ve ötektik reaksiyonlar çeliğin ısıl işleminde çok önemlidir.

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.