Kapat
dalga enerjisi nedir
Bilim 0

Dalga Enerjisi Nedir?

Dalga enerjisi nedir? Dalga enerjisinden nasıl faydalanılır?

Günümüzde dünyanın artık alarm verme seviyesine gelmesi, enerji kaynakların hızla tükenmesi ve birçok sorunla beraber ülkeler ellerinde geldiğince başka enerji kaynakları aramaktalar.

Çalışmaların ilerlemesi ile birlikte hepimizin bildiği rüzgar enerjisi ve güneş enerjisine alternatifler doğmuştur. Bunlardan bir diğeri yenilenebilir enerji kaynağı olan dalga enerjisi.

“Dikey rüzgar türbini kanat tasarımı”

Dalga enerjisi , okyanus ve denizlerde rüzgarlar sonucu oluşan dalga hareketlerinden elde edilen bir yenilenebilir enerji türü olarak tanımlanabilir. Bu enerji kaynaklar vasıtası ile elektrik enerjisi üretilebilmektedir.Bu fikir 1800’lü yıllara dayanmasına rağmen uygulanabilir olması ve yeterli teknolojik yetkinliğe ulaşılması 1970’li yılları bulmuştur.

Bu yöntemde rüzgar ve güneş enerjisine oranla yaygınlığı az olan bir enerji türüdür.Genellikle enerji ulaştırılması zor olan yerler için uygundur. Ada ülkeleri buna örnek verilebilir.

1973 yılında enerji krizi etkisi ile İngiltere’de Stephen Salter  “Salter Ördeği” denilen dalga enerjisinden elektrik enerjisi üretmeyi başarmıştır. Ancak krizin sona ermesi ile petrole olan talep tekrar artmış ve bu enerji sisteminin üretilmesi ve geliştirilmesi rafa kaldırılmış. Son zamanlarda ise tekrar gündeme gelerek 2008’de Portekiz’de bu alanda bir enerji çiftliği kurulmuştur. Fakat 2,25MW gücü olan bu sistimin ömrü 2 aydan fazla olmamıştır.

2016 yılında İngiltede’de 10MW güce sahip “Wave Hub” kurulmuş kullanarak hala elektrik üretimine devam etmektedir.

Dalge enerjisinin yaygın olmamasının baş sebeplerinden birisi olarak şiddetli fırtınalarda tesisi oluşturan türbinlerin zarar görmesi gösterilmektedir. Aynı zamanda verim alınabilmesi için dalga gücünün oldukça fazla olması gerekmektedir. Norveç’in Bergen kenti yakınlarında bir tesis inşa edilmiş ve uzun zaman boyunca elektrik üretmiş ancak şiddetli bir fırtınada paramparça olmuştur.

“Mühendis nedir?”

Her ne kadar yenilenebilir bir enerji kaynağı olsa da dalga enerjisi ile eletrik üreten tesisler deniz canlılarına zarar vermekte, göç yollarını değiştirmekte ve oluşan gürültü canlılık için tehlike arz etmektedir. Bu yüzden kurulum ve işletme sırasında bütün önlemler alınmalıdır.

İlginizi Çekebilir:  Seramik Kaplama Uçaklar

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.