Kapat
curiosity_1
Haberler 0

Curiosity 2 Bin Gündür Mars’ta!

NASA tarafından gönderilen Curiosity Mars’taki 2 binininci gününü geride bıraktı!

2011 yılında Dünya’dan başlayan yolculuğunu 6 Ağustos 2012 yılında Mars’a taşıyan Curiosity 2 bininci Mars görev gününü tamamladı. Araç toplamda 154 km yol aldı.

“Plazma roket motor nedir?”

Beklentilerin üstünde bir performans

curiosity

NASA aracı Mars’a gönderirken oradaki ortamda sadece 700 dünya günü sağlam bir şekilde kalacağnı düşünüyordu. Ancak Curiosity bu öngörülen değeri neredeyse 3’e katlamayı başardı. Hala Mars’taki görevini sağlam bir şekilde devam ettiriyor.

“Wernher von Braun kimdir?”

Geçen 6 yılda 154 km gibi bir yol alan aracın kat ettiği mesafe biraz az gözükebilir. Ancak araç yavaş hareket eden bir araç olmasının yanında gereken yerlerde durarak uzun süre araştırma yapabiliyor. Araç 2.9 x 2.2 x 2.2 m gibi boyutlara sahip ve 889 kg bir ağırlığa sahip. Curiosity çektiği ve bize gönderdiği fotoğraflar ile insanları etkilemeyi başardı. Bu başarılı görevini de bozulup çalışmaz hala gelene kadar devam ettirmeye kararlı görünüyor.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.