Kapat
churchill_tankı_1
Askeri 0

Churchill Tankı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

II.Dünya Savaşı hakkında bilgi sahibi olanların yakından tanıdığı Churchill tankı nedir?

Mk IV (A22) Birleşik Krallık ve SSCB tarafından II.Dünya Savaşı sırasında kullanılmış olan ağır piyade tankıdır. Churchill tankı kendisin tamamen çevreleyen paletleri, uzun şasisi ve ağır zırhı ile tanınır.

Churchill tankı II.Dünya Savaşı’nda müttefiklerin en ağır tanklarından birisidir. Bir piyade tankı olan Churchill, piyade tanklarının görevi olan piyade birliklerinin duraklamak zorunda kaldığı durumlarda düşman mevzilerini açmaya yarayan tanklardandır.

“M4 Sherman tankı nedir?”

İsminden de anlaşılacağı gibi tankın ismini aldığı kişi Winston Chuchill’dir. İsmini Winston Churchil’den almasının sebebi kendisinin Birleşik Krallık başbakanı olmasının yanında I.Dünya Savaşı sırasında tank üretimine katkıda bulunmasıdır.

churchill_tankı_3

Hizmet

Tank 1940 yılında hizmete girmiştir.Hizmete girdiği zamanda Müttefiklerin en ağır tanklarından birisiydi. Tankın zırhı ön tarafta 176 mm iken yan taraflarda bu zırh kalınlığı 58 mm kadardır. Savaşın ilk yıllarında atışlar hep ön tarafa doğru olduğu için iyi koruma sağlıyordu ancak tank zamanla bu özelliğini kaybetmeye başlamıştır.

“Hidrojen bombası nedir?”

Tankta kullanılan Bedford motorları sık arıza veriyordu ve bunun yanında tankın süsansiyonu çok ilkeldi. Bu sebeplerden dolayı tankın hızı düşük seviyede idi.Churchill tankı Tiger tankına nazaran daha fazla sayıda idi.Ayrıca taktiklerden dolayı da Churchill tankları sayıca üstün gelmişlerdir.

churchill_tankı_4

Tankın 10 farklı konfigürasyonu üretilmiştir.Bu üretilenlerin bir kısmı Lens Lease anlaşmasının gereğ olarak SSCB tarafından kullanıldı.Özellikle tarihin en büyük tank muharebesinin yaşandığu Kursk’ta Phorovkorovka köyü muharebesinde görev aldı.

Savaş sonunda İngiliz ordusunun kullanımından çıkmış ancak İrlanda Cumhuriyet ordusu tarafından kullanılmaya devam etmiştir.1952 yılında ise kullanımdan çıkmıştır.Tank aynı zamanda bir tank neslinin daha sonuncusudur.Önde 75 mm ağır silah ve üstünde 40 mm silah bulunduruyordu.Yani iki silahlı tankların sonuncusudur.

“İt dalaşı nedir?”

Churchill tanklarının başarılarından birisi de Tiger tankını imha eden ilk müttefik tankı olmasıdır.Aynı zamanda çöl savaşlarında kullanıldıkları sırada tankın ön zırhı aşırı kalın olması sebebiyle Alman tanksavarları tanka yetersiz kalıyordu.Bu sayede Churchill tankları cephe yarma ve taarruz için çok kullanışlı tanklardı.Ancak Mareşal Erwin Rommel 88 mm’lik Flak toplarını tanksavar olarak kullanmaya başlayınca etkinlikleri azalmıştır.

 

churchill_tankı_2

Kullanıcılar

  •  Birleşik Krallık 1951 yılında hizmetten çıkarıldı
  •  Sovyetler Birliği Yerini Josef Stalin Tank aldı
  •  Polonya 1947 yılında emekli edildi
  •  İrlanda 1969 yılında emekli edildi
  • Kanada Kanada

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.