«
  1. Ana sayfa
  2. Haberler
  3. Cheetah Robotu Yeniden Karşınızda!

Cheetah Robotu Yeniden Karşınızda!

cheetah_robotu

Cheetah robotu için yeni bir video daha yayınlandı.

Cheetah robotu için yeni bir tanıtım videosu daha yayınlandı. MIT tarafından geliştirilmekte olan robot bu son yani 3. versiyon ile daha da dengeli bir robot haline geldi.

Hızlı hareket ederken bile dengede!

TechInside tarafından yapılan habere göre, robot geliştiricileri genel olarak dokunsal geri bildirimler ile hareket ederken beklenmedik engellerler karşılaşma durumunda sorun yaşıyorlar. Ancak 3. nesil olan Cheetah hızla hareket ederken bile dengede kalabiliyor.

“Atlas ile tanıştınız mı?”

Algoritması sayesinde robot bacak hareketi yaparken ne zaman duracağının kararını alabiliyor. Elbette bu algoritmada işlenen veriler robotun üzerinde ve bacaklarında bulunan jiroskoplar, ivme ölçerler ve çeşitli sensörler tarafından sağlanmakta.

Kolay bir zemin gibi görünen koşu bandından sonra taşlı ve çimenli arazilerde de test edilen robot hatta tekme atılmasına rağmen koşmaya devam edebildi. Aşağıda videosu bulunan robot size Boston Dynamics tarafından geliştirilen Spot’u hatırlatabilir.

Aşağıdaki videodan robotun yeteneklerini izleyebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yaz

Hüseyin KUZU Hakkında

avatar

Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yaz

E-Posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Doldurulması zorunlu alanlar işaretlenmiştir *