Kapat
cheetah_robotu
Haberler 0

Cheetah Robotu Yeniden Karşınızda!

Cheetah robotu için yeni bir video daha yayınlandı.

Cheetah robotu için yeni bir tanıtım videosu daha yayınlandı. MIT tarafından geliştirilmekte olan robot bu son yani 3. versiyon ile daha da dengeli bir robot haline geldi.

Hızlı hareket ederken bile dengede!

TechInside tarafından yapılan habere göre, robot geliştiricileri genel olarak dokunsal geri bildirimler ile hareket ederken beklenmedik engellerler karşılaşma durumunda sorun yaşıyorlar. Ancak 3. nesil olan Cheetah hızla hareket ederken bile dengede kalabiliyor.

“Atlas ile tanıştınız mı?”

Algoritması sayesinde robot bacak hareketi yaparken ne zaman duracağının kararını alabiliyor. Elbette bu algoritmada işlenen veriler robotun üzerinde ve bacaklarında bulunan jiroskoplar, ivme ölçerler ve çeşitli sensörler tarafından sağlanmakta.

Kolay bir zemin gibi görünen koşu bandından sonra taşlı ve çimenli arazilerde de test edilen robot hatta tekme atılmasına rağmen koşmaya devam edebildi. Aşağıda videosu bulunan robot size Boston Dynamics tarafından geliştirilen Spot’u hatırlatabilir.

Aşağıdaki videodan robotun yeteneklerini izleyebilirsiniz.

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.