Kapat
buz_adam_otzi
Bilim 0

“Buz Adam Ötzi” Hakkında Yeni Bilgiler Ortaya Çıkıyor!

1991’de Ötztal Alplerinde keşfedilen “Buz Adam Ötzi” ile ilgili yeni bilgiler edinilmeye devam ediyor.

Ötzi’nin 5300 yıl önce yaşamış olduğu fark edildi. Ancak her geçen gün hakkında yeni bilgiler edinilmeye devam ediliyor. En son gelişme ile bilim adamları Ötzi’nin en son yemeğinde ne yediğini keşfettiler. BBC Türkçe’de yer alan haberde mumyanın bedeni üzerinde yapılan araştırmalarda neler yemiş olabileceğine dair tahminler yürütmeye yarayacak fikirler vermişti. Fakat son yapılan araştırmalar ile mumyanın midesinde ne olduğu ve en son neler yediği hakkında daha detaylı bilgilere ulaşıldı.

“Ağaçlar birbirleri ile konuşuyorlar.”

buz_adam_otzi_1

 

Bilim adamlarının belki de saatler süren çalışması sonucu midesi bulunan mumyanın son yemeğinde kızıl geyik eti, yabani keçi yağı, einkorn adında eski bir buğday ve zehirli eğrelti otu yediği ortaya çıktı. Menünün yağ oranına bakacak olursak şimdiki diyetlerde uygulanan %10‘luk yağ oranının çok üstünde olan %50.

“Mandela Etkisi nedir?”

İtalyada’ki araştırma ekibinden olan Dr. Frank Maixner “Avlandığı yüksekliği göz önünde bulundurursak, bu şekilde bir enerji kaynağına ihtiyaç duyması normal.” diyor. “Bunu yapmanın en iyi yolu da yağ almaktır. Ya zor koşullarda hayatta kalmak için gereken enerjiyi sağlar.”

buz_adam_otzi_2

 

Mumyanın daha önce midesinin incelenememesinin nedeni midesinin yerinin bulunamamış olması idi. Öyle ki mumyalaşma sebebi yüzünden Ötzi’nin midesi olması gereken yerde değildi. Yine Maixner “Ötzi’nin diyeti iyi dengelenmiş karbonhidrat, protein ve yağlardan oluşuyor. Sindirdiği yüksek yağ oranı şaşkınlık verici” sözlerini ediyor. Buna rağmen diyetin mumyanın vücuduna zarar verdiği de ortaya çıktı. Hatta Ötzi’nin bazı atardamarları tıkalı. Üzerinde çalışmalar ve araştırmalar devam eden Ötzi’nin savaşta öldüğü tahmin ediliyor.

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.