Kapat
ayda_kac_insan
Bilim 0

Bugüne Kadar Ay’da Kaç İnsan Yürüdü?

Ay’a ilk kez gidildiği günden bu yana Ay’da kaç insan yürüdü?

Ay insanlık tarihi ve uzay yarışında önemli bir nokta olmuştur. Bu konuda emin olabiliyoruz ancak Ay’a hala gidilip gidilmediği konusunda da tartışmalar devam ediyor. Ay’a gidilip gidilmediği konusunda her iki tarafın da ikna edici örnekleri ve teorileri olsa da bu yazımızın konusu Ay’a gidildiği üzerinden gidecek. Bakalım Ay’a kaç inan ayak basmış.

1.Neil Armstrong

21 Temmuz 1969 yılında bütün insanoğlu ilk kez Ay’â ayak basılmasına şahit oldu. Bu kişi de hepimizin bildiği gibi Neil Armstrong idi. Apollo 11 misyonu kapsamında 20 Temmuz’da Ay’a giden ve bir gün sonra ilk ayak basan insan olarak anılan Armstrong’un “Benim için küçük, insanlık için büyük bir adım” sözü de tarihe geçti. Neil Armstrong, 25 Ağustos 2012 tarihinde, 82 yaşında hayata veda etti.

2.Buzz Aldrin

Buzz Aldrin, Neil Arstrong’dan sonra ilk akla gelen isimdir. Apollo 11 misyonu Ay’a giden Aldrin, komutan olan Artmstrong’dan sonra Ay’a ayak basan ikinci insan olmayı başarmıştır.  Ancak Apollo misyonu Aldrin’in ilk uzay görevi değildi. Buzz Aldrin, 1966 yılında Gemini 12 misyonu kapsamında uzay yürüyüşü denemeleri yaptı. Aldrin, 1971 yılında NASA’dan istifa etti.

3. Pete Conrad

14 Kasım 1969 tarihinde Ay’a yapılan Apollo 12 misyonunun komutanı olan Conrad, zorlu bir yolculuktan sonra Ay’a Ayak basan 3. insan olmuştur. Conrad, Armstrong’un açıklamasına atıfta bulunarak Houston’a gönderdiği mesajda, “Dostum, bu Neil için küçük bir adım olabilir ama benim için gayet uzun bir adım oldu.” ifadelerini kullanmıştır. 8 Temmuz 1999 yılında hayatını kaybetmiştir.

4. Alan Bean

1981 yılında NASA’dan ayrılacak olan Bean Ay’a ayak basan 4. insandır. Apollo 12 misyonu ile uydumuza ayak basmayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Mikoyan-Gurevich MiG-15

“İlk Türk Uçağı Vecihi K-VI ve Vecihi Hürkuş!”

5. Alan Shepard

5-6 Şubat 1971 tarihlerinde Apollo 14 misyonunun komutanı olan Shepard, Ay’a ayak basan beşinci insandır. Bu görevde 47 yaşındaydı ve uydumuza ayak basan en yaşlı insan da kendisi idi. Shepard, bunun yanı sıra NASA’nın 1961 tarihli Mercury uçuşu kapsamında uzaydaki ikinci insan ve ilk ABD’li olma özelliğini de taşıyor.

6. Edgar Mitchell

Mitchell da Apollo 14 misyonu kapsamında Ay’a gitti. Mitchell, Ay yüzeyinde dokuz saat geçirerek çalışmalar yaptı. Çok sayıda kitabı da bulunan Mitchell’in “Kaşifin Yolu” isimli kitabı en çok bilinenlerden.

7. David Scott

Ay’a ayak basan yedinci insan olan Scott, 31 Temmuz-2 Ağustos tarihleri arasında düzenlenen Apollo 15 misyonu kapsamında Ay’a gitmiştir. Ancak bunun yanında Ay’da araç kullanan ilk insandır kendileri.

“Kendi kendini vuran savaş uçağı F-11”

8. James Irwin

Apollo 15 misyonu ile uydumuza ayak basan sekizinci insandır. 1972 yılında NASA’dan ayrıldı. Irwin, sonraki yıllarda sık sık Türkiye’ye gelerek Ağrı Dağı’nda Nuh’un Gemisi’ni arama çalışmalarına da katılmıştır.

9. John W. Young

Apollo 16 misyonu kapsamında Ay’a ayak basan dokuzuncu insan olmuştur. Young, Ay’a iki kez gitti. Ancak ilk Apollo 10 misyonu sırasında Ay’a ayak basmadı.

10. Charles Duke

Apollo 16 misyonu ile uydumuza ayak basan Duke, Ay’a ayak basan onuncu insandır. ABD’nin Ay yolculukları sık sık komplo teorilerine de konu oldu. Sık sık NASA astronotlarının aslında Ay’a hiç adım atmadığı söylentileri çıktı. Duke, bir belgeselde bunlara tepki göstererek, “Biz Ay’a dokuz kez gittik. Eğer sahte ise neden aynı şeyi 9 kez yaptık” demiştir.

11. Harrison Schmitt

Schmitt, Apollo 17 misyonu (11-14 Aralık 1972) kapsamında Ay’a ayak basan onbirinci insan olmuştur.

İlginizi Çekebilir:  Adidas ile 3D Yazıcıdan Ayaklara

“Neden 1972 yılından beri Ay’a giden olmadı?”

12. Eugene Cernan

Cernan, Apollo 17 misyonu kapsamında Ay’a ayak basan on ikinci ve son insandır. Cernan’ın hikayesini anlatan “Ay’daki son insan” isimli bir de belgesel de bulunuyor. Ondan beri Ay’a hiç insanlı uçuş yapılmadı. 1972 yılından beri kimse Ay’a ayak basmadı.

Ay’da kaç insan yürüdü sorusu sabit kalsa da cevabı zamanla değişecek gibi görünüyor. Sizce de öyle değil mi? Düşünceleriniz nedir?

https://www.sabah.com.tr/teknoloji/2016/03/02/bugune-kadar-ayda-kac-kisi-yurudu

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.