Kapat
bora_12_3
Askeri 0

Bora 12 (JNG-90) Milli Keskin Nişancı Tüfeği Nedir? Özellikleri nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin başarılı silahlarından olan Bora 12 milli keskin nişancı tüfeğini nedir? Özellikleri nelerdir?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin keskin nişancı tüfeği ihtiyacının karşılanması için üretilen bir silah olan Bora 12, MKEK ve Jandarma Genel Komutanlığı ortak çalışmaları sonucu ortaya çıkmıştır. 5 yıllık bir çalışma sonucunda MKE’nin Kırıkkale tesislerinde üretilmiştir. Silahın seri üretimine geçilmiştir ve tamamen yerli imkânlar ile üretilmektedir.

Bora 12 genel olarak JNG-90 kod adı ile anılmaktadır. Tüm testlerden başarı ile geçmeyi başarmıştır. Sadece testlerde başarılı olmakla kalmayıp katıldığı yarışmalarda da aldığı dereceler sayesinde adından sıkça söz edilen bir silah olmayı başarmıştır.

“Otokar Kale nedir? Özellikleri nelerdir?”

Bora 12 en son Pakistan’da katıldığı yarışmada 1. olarak diğer rakiplerini geride bırakmıştır. Geride bıraktığı silahlar arasında Alman-İsveç ortak çalışması olan Sig Sauer, Accuracy AS50 ve Güney Afrika menşeli Truvelo bulunuyor.

bora_12_2

Keskin nişancı tüfeğinin en önemli özelliklerinden birisi de namlunun soğuk dövme yöntemi kullanılarak üretilmesi gösterilmektedir. Bu sayede silah çekme çeliğe oranla daha dayanıklı olmakta ve bu da tüfeğin gücünü katlamaktadır.

“F-16 nedir? Özellikleri nelerdir?

Tüfek rahat bir kullanıma sahiptir. Serbest salınımlı namlu ile atış hassasiyeti artırılmaktadır. Ayarlanabilir dipçik ve tetik kabza arası mesafe ayarı da bulunmaktadır. Güncel silahlarda olduğu gibi gece görüş dürbünü ve lazer takılma imkanı da sunmaktadır.

Özellikleri

  • Uzunluk: 1165 mm
  • Namlu uzunluğu: 660 mm
  • Kalibre : 7.62 x 51 mm NATO
  • Şarjör kapasitesi: 10
  • Tesirli menzil: 1200 m
  • İlk hız: 860 m/sn
  • Ağırlık: 6400 g (boş şarjör ile)

Bora 12 sadece Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kullanılmamaktadır. Dost ve müttefiklerce de kullanılmaktadır. Bu ülkelerin başında Azerbaycan, Türkmenistan ve Suudi Arabistan gelmektedir.

 

Kaynak
İlginizi Çekebilir:  Altay Tankı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.