Kapat
Reklam Alanı
Reklam Alanı
biyopsi yapabilen 3
Haberler 376 0

Biyopsi Yapabilen 3D Baskılı Robot

Mühendisler, biyopsi yapabilen 3D baskılı robot üretti.

3D yazıcılar hayatımıza büyük bir hızla dahil olurken bir yenilik te Twente Üniversite‘sinden geldi.Mühendisler, plastikten yapılmış ve 3D yazıcı üretimi olan biyopsi robotu geliştirdi.Bu sayede normal olmayan dokunun gerçek zamanlı görüntülenmesi ile bir MR tarayıcısı içinde çalışmasını sağlanabiliyor.

biyopsi yapabilen

Hava basıncı ile yönlendirilebiliyor.

Stormram 4 adını alan robot iletken metal bulundurmuyor.MR cihazının içine girdiğinde manyetik alandan etkilenmemesi için plastikten yapılmış olan robot, elektrik yerine hava basıncı ile yönlendiriliyor.MR tüneline rahatlıkla sığabilen robot, 5 metre uzunluğundaki hava boruları ile harici bir denetleyiciyle kontrol ediliyor.

biyopsi yapabilen 2

Ön testlerin sonucuna bakılırsa robot, uygun bir iğneye sahip olması durumunda dokuyu bir milimetre hassasiyetle hedefleyebiliyor.Bu da bir insanın başarması imkansız bir hassaslık derecesi anlamına geliyor.

“3D yazıcı ile üretilmiş dünyanın en hafif uydusu”

Robot, Cerrahi Robotik Görevleri’nin bir parçası olarak Londra’daki uluslararası Hamlyn Sempozyumu’nda ödüle layık görüldü.

biyopsi yapabilen 4

“Facebook sayfamızı beğenerek haberlerden ve yazılardan ilk sizin haberdar olun.Facebook sayfamıza ulaşmak için bağlantıya tıklayınız.”

About Hüseyin KUZU

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.