Kapat
bisiklet_yariscilari
Bilim 0

Bisiklet Yarışçıları Neden Dip Dibe Yarışırlar?

Bisiklet yarışçıları yarışlarda neden birbirlerine çok yakın bir şekilde yarışırlar?

Gerek televizyonda gerekse canlı olarak yerinde izleme fırsatımız olan yarışlardan birisi de bisiklet yarışları. Gerçekten oldukça fazla insan bu sporla ilgilenmekte ve izlemekten zevk almaktalar. Uzun mesafeler kateden bisikletçiler yarışırken çoğu zaman ne kadar çok efor harcadıklarını düşündüğümüz olmuştur. Peki aklınıza gelen başka bir soru neden o kadar çok bisikletçinin neredeyse pedal pedala değecek kadar yakın yarıştıkları olabilir mi? Bakalım yarış sırasında oluşan bu koca bisikletçi bulutunun oluşma sebebi neymiş?

Bisiklet sporuna aşina olmayanlar için biraz garip bir görüntüye sebep olan bu olayın sebebi nedir? Bisikletçiler hava direncini azaltmak ve daha az yorulmak için peloton adı verilen bir öbek biçiminde ilerler. Yeni bir araştırmada, bir bilgisayar simülasyonu ve rüzgar tüneli deneyi yardımıyla bu tekniğin bisikletçilere tam olarak ne kadar avantaj sağladığı ortaya kondu. Bulgular öbeğin ortasında yol almanın daha az çaba gerektirmek bir yana, sanıldığından on kat daha fazla kolaylık sağladığını gösterdi. 

[sp-related style=”dark” id=”891″]

Bilgisayar simülasyonu kullanıldı

Araştırmacılar bir grup bisikletçinin etrafındaki hava akımını incelemek için herhangi bir spor dalıyla ilgili şimdiye kadar yapılmış en büyük bilgisayar simülasyonunu oluşturdu. Rüzgar direncini hesaplamak amacıyla sanal ortamda canlandırdıkları bir pelotonu 3 milyar hücreye böldüler. Daha sonra parçalara bölünmüş sanal pelotonu bir süper bilgisayarda 54 saat süren işlemlere tabi tutarak bisikletçiler, bisikletler ve etraflarındaki hava arasındaki etkileşimleri hesapladılar.

Bir pelotonun ortasında gitmenin hava direncini azaltarak avantaj sağladığı zaten bilinen bir şey. Ancak bu avantajın ölçüsü daha önce ayrıntılı araştırılmamış, küçük bisikletçi gruplarıyla yapılan araştırmalarda pelotonun ortasındaki bisikletçinin, çevresinde başka bisikletçi olmadan tek başına giden bir bisikletçinin hissettiğinin %50-%70’i oranında bir hava direnci hissettiği tahmin edilmişti. Yeni çalışmadaysa bu oranın aslında sadece %5 civarında olduğu gösterildi. Yani pelotonun ortasındaki bir bisikletçi tek başına giden bir bisikletçinin hissettiği hava direncinin sadece %5’i kadar hava direnci hissediyor.

[sp-related style=”dark” id=”3229″]

Sanıldığından daha avantajlı

Yapılan hesaplamalar daha sonra üç boyutlu yazıcıyla oluşturulan 121 bisikletçi modeliyle bir rüzgar tünelinde doğrulandı. Küçük basınç algılayıcılar yardımıyla her noktadaki hava direnci ölçüldü. Bisikletçiler sıklıkla peloton içinde belirli yerlere geçmeye çalışır. Yeni araştırmanın sonuçlarının tam olarak nereyi hedeflemeleri gerektiği konusunda işe yarayabileceği düşünülüyor. Örneğin araştırmadaki bulgulara göre pelotonun önden 6. ya da 7. sırasındaki hava direnci daha gerilerdeki bisikletçilerle hemen hemen aynı derecede avantajlı. Ancak 6. ya da 7. sırada olmak aynı zamanda yarışta birincilik elde etme olasılığı açısından arka sıralara göre daha avantajlı.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”5014″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.