Kapat
challenger_faciasi
Bilim 0

Bir Teknolojik Felaket: Challenger Faciası

Challenger faciası ve arkasındakiler.

Son zamanlarda gündemimizde Mars Insight gibi görevler ve başarılar varken aslında bu noktalara nasıl gelindiğini de unutmamak gerekiyor. Bu yüzden size uzay çalışmaları sürdüğü sırada herkesi sessizliğe gömen Challenger uzay mekiği faciasından bahsedeceğiz.

Tarih 28 Ocak 1986. 25. uzay mekiği olarak görev yapacak olan Challenger uzay mekiği havalanıyor. Ancak kalkışından 73 saniye sonra havada patlayarak parçalarına ayrılıyor. 7 Astronot (6 profesyonel ve 1 öğretmen) hayatını kaybediyor.

NASA tarihindeki 3 önemli kazadan birisi de Challenger faciasıdır. Kaza mühendislik hatası değildir. Yöneticilerin mühendisleri dinlememesidir. Ancak yine de sonuç olarak 7 astronot hayatını kaybetmiştir.

[sp-related style=”dark” id=”4274″]

Challenger’ın havada patlama sebebi ise; Tankları birbirine bağlayan ve sızdırmazlığı sağlayan, elastik malzemeden yapılmış O-ringlerin görevini yerine getirmemesi. Görevini yerine getirmemiştir çünkü bu malzeme 11 Celcius ve üzerindeki sıcaklıklara göre test edilmiştir.Kalkışın yapılacağı gün hava sıcaklığının 11 derecenin çok altında olmasından dolayı O-ringler yeteri kadar genleşememiştir. Tam olarak genleşemeyen elastik malzeme içerideki yakıtın ve alevin dışarıya çıkıp hidrojen tankının patlamasına yol açmıştır. Sonuç olarak ise Challenger 73 saniye sonra havada infilak etmiştir.

challenger_faciasi_1

Bu olay tarihteki en önemli teknolojik facialardan birisidir. Olayın gerçekleşeceğini bir kısım mühendis bilmekte ancak yöneticileri ikna edememişlerdir. Ders alınması gereken bir olaydır. Bu tarz olaylar mühendislik mesleğinde sıklıkla karşımıza çıkabilecek tarzda olaylardır.

[sp-related style=”dark” id=”3570″]

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

Aşağıdaki belgeseli izleyerek konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  ANSYS Mechanical Nedir? Önemi Nedir?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.