Kapat
isik_hizi_1
Bilim 0

Bilim İnsanları Işık Hızına Çok Yaklaştı!

Bilim insanları aşılamaz denilen ve evrendeki en yüksek hız limiti olduğu düşünülen ışık hızına yaklaştı.

CERN olarak bildiğimiz Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi’nde 25 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen bir deneyde önemli bir gelişme oldu. Büyü Hadron Çarpıştırıcısı ilk kez atomu yörüngesindeki elektronlar ile birlikte ışık hızına yakın bir hızda hareket ettirdi.

Önemli bir gelişme

Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, düşük enerjili ışınla bir grup atomu çekirdeğini etrafındaki tekil elektronla birlikte yaklaşık 1 saat boyunca hareket ettirmeyi başardı. Daha sonra aynı ışının tam güçle yüklenmesi ile 2 dakika boyunca elektronlar çekirdekten kopup ayrılmadan bu harekete devam etti. Ayrıca, daha az sayıda atomla deneyin tam güçle 2 saate kadar sürdürülmesi başarıldı.

“Işık hızı nedir? Işık ne kadar hızlıdır?”

Atomların bu hızlarda çevrilmesi daha önce de başarılmıştı. Ancak önceki deneylerde atomlar bu hızlarda etrafındaki elektronları dağıtıp çekirdekten ayırdığı için istenilen sonuçlara ulaşılamamıştı.

isik_hizi_2

Bilim insanları, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı içerisindeki bu özel ışın demetinin ömrünün en az 15 saat olacağını tahmin etmişler. Fakat bu sürenin 40 saat kadar olabileceği gördüklerinde şaşırmışlar.

“Fiber optik kablo nedir? Nasıl çalışır?”

Yeni hedef ise, bu özel çalışma sırasında hala protonlar için ayarlanmış olan kolimatör ayarlarını optimize ederek aynı ışın ömrünün daha yüksek bir yoğunlukta muhafaza edilip edilmeyeceğini görmek.

Sizler bu konuda neler düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.