Kapat
beynimizin_yuzde_kacini_kullaniyoruz
Bilim 0

Beynimizin Yüzde Kaçını Kullanıyoruz?

Herkesin bir kez olsun merak ettiği soru beynimizin yüzde kaçını kullanıyoruz?

Beynimizin yüzde kaçını kullandığımızı hep merak etmişizdir. Gerek yarışma programları gerekse arkadaş ortamında olsun hep sorulan bir sorudur. Bu sorulara da genelde beynimizin yüzde 10’unu kullandığımız cevabı verilir. Ancak çalışmalar bunun aksini söylüyor.

Çalışmalar beynimizin hemen hemen neredeyse yüzde yüzünü kullandığımızı gösteriyor. Beynimizin en ufak hareketler ve görevler için bile nasıl çalıştığı izlenebiliyor. Yine de, beyin rezervlerine sahip olduğumuza dair kanıt var. Örnek vermek gerekirse, insanlar beyinlerinin önemli bölümlerini kaybedebilir ve beyin hala nispeten normal çalışır.

“Kahvenin beyne etkileri nelerdir?”

Beyin MRI tekniği sayesinde bir şey düşünürken yada bir şeyler yaparken izlenebiliyor ve hangi bölümlerin aktif olduğu izlenebiliyor. Yani buna örnek vermek gerekirse, yumruğunuzu sıkmak yada birkaç kelime söylemek bile beynin yüzde 10’dan daha fazla kullanıldığını gösteriyor.

beynimizin_yuzde_kacini_kullaniyoruz_1

Neden böyle bir söylenti yada herkesin ağzında olan bir oran var peki? Yüzde 10 oranı, Dale Carnegie’nin 1936 tarihli ‘Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı’ adlı kitabının ön sözünde geçiyor. Bazıları ise bu oranın Albert Einstein’a ait olduğunu söylüyor; fakat bugüne kadar böyle bir alıntıya rastlanmamıştır.

Kaynak: http://www.bbc.com/future/story/20121112-do-we-only-use-10-of-our-brains

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.