Kapat
beygir gücü kapak
Nedir? 0

Beygir Gücü Nedir?

Beygir gücü nedir ve neden hala beygir gücü kullanıyoruz?

Büyük olasılıkla çoğunuz bu terime aşinasınızdır. Otomobil,çim biçme makinaları ve elektrikli testerelerin reklamlarında motor özelliklerinden bahsedilirken hep beygir gücüne vurgu yapılır.Fakat
bu motorlar bu kadar beygirle ne yapıyor ? Neden sürekli bu beygir gücü terimini motorların gücünü tanımlamak için kullanıyoruz? Bu yazımızda bu terimin tam olarak nereden geldiğini ve gündelik yaşama etkilerini anlatacağız.

beygir gücü nedir

Beygir gücü günümüzde genellikle otomobillerin gücünü tanımlamak için kullanılmaktadır ve temeli oldukça eskilere gitmektedir. Beygir gücü terimini ilk kullanan ve icat eden kişi James Watt‘tır.Watt,1736 ve 1819 yılları arasında yaşamış,buharlı motorların performanslarını arttırmak üzerine yaptığı çalışmalarıyla ünlenmiş ve SI birimlerine Watt olarak yerleşen bir mühendistir.

“Jet motoru nedir ve nasıl çalışır?”

Hikayemiz devam ederken Watt çalışıyordu,muhtemelen madende atların çevirdiği tekerlekle,atlar elverişli bir şekilde kömür çıkartıyorlardı.Watt bunu gözlemledi ve ortalama olarak gerçek bir atın 1 saniyede 1 metre ileriye taşıdığı yük miktarının 50 kg olduğunu gördü. Temel olarak beygir gücü; 75 kg‘lık yükü 1 saniyede 1 metre ileri taşınmasıdır. Günümüzde mühendisler bu ağırlık üzerinden bir beygir gücü tanımlaması yapmaktadır. 

“ABS nedir?”

Watt’ın Buhar Motoru,

beygir gücü watt buhar

Watt, Joseph Black ile 1750‘nin sonlarında tanıştı. Black o zamanlar Glasgow Üniversitesi‘nde Kimya Profesörü idi.Watt,Black’in konferanslarını büyük bir zevkle takip eder ve notlar alırdı. Bu konferanslardan öğrendiği bazı bilgiler onun ilerde geliştirdiği birçok icatta işine yarayacaktı. 1765‘te bir pazar günü,Watt, Endüstri Devrimi için bir kıvılcım oluşturacak bir fikir buldu. Clyde kenarındaki bir parkta sakince gezinirken standart Newcomen buharlı motorunu daha etkili yapabileceğini düşündü.Aslında çözüm basitti,aynı odayı sürekli ısıtıp soğutmak yerine bir oda daha eklemek. Bir oda sürekli sıcak olacak diğeri sürekli soğuk tutulacaktı.Buhar işini yaparken sıcak odada ve su haline gelmesi gerektiğinde subaplarla soğuk odaya alınacaktı. Diğer iyi geliştirmelerle birlikte Watt’ı yeni motoru aynı güçteki başka bir Newcomen motorundan %75 daha az yakıtla çalışabiliyordu.

Watt buharlı motorların geliştirilmesine devam etti ve daha başka içinde döner(rotary) motorların ve buharlı lokomotiflerinde olduğu birçok yeni icadın patentini aldı.Watt’ın başarıları sonrasında birçok bilim adamının gözüne çarptı ve başarılarından dolayı Edinburgh ve Londra kraliyet cemiyetlerinin üyesi olmaya hak kazandı.

beygir gücü 3

Bir Hayali Satmak,

Watt’ın yeni motorunu pazarlaması gerekliydi.Bu aslında kolaydı,zaten halihazırda Newcomen motoruna sahip müşterilerle ürünleri karşılaştır ve kendi ürününü onlara sat.Fakat ya halen hayvan gücünü kullanan müşterilere ürününü nasıl pazarlayacaktı ? Watt bunu yeni motorunun “Gücü” üzerinden,yük kaldırmak için halen iyi bir ata ihtiyacı olan müşterilere bir tanıtım yapmalıydı. “Eureka“,”Beygir Gücüne ne dersiniz ?10 beygir gücünde bir makina!” .Tabiki o devirde at gücünü bu kadar kullanan insanların bu yeni terimi benimsemesi çok uzun sürmedi ve sonunda bugün bile halen kullandığımız beygir gücü(HP) doğmuş oldu.

İlginizi Çekebilir:  İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Yazar:Ahmet YARDIMCI

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.