Kapat
bataryasız telefon 2
Haberler 0

Bataryasız Telefon

Bilim insanları temel işlevlere sahip bataryasız telefon geliştirdi.

Washington Üniversitesi araştırmacılarından bir ekip, bataryasız telefon geliştirdi.Şu sıralarda prototip aşamasında olan telefon gerekli enerjiyi radyo sinyalleri üzerinden elde edebiliyor ve gerektiğinde arama yapmak için baz istasyonları ile iletişime geçiyor.

“Dünyanın en ince şarj cihazı”

Neredeyse sıfır güç tüketimi

Araştırmacılara göre neredeyse sıfır güç tüketimine sahip olan telefon hazır bir baskı devre üzerine kurulmuş şekilde çalışıyor.Çağrı alma, arama yapma ve bekletme gibi temel özelliklere sahip telefon gücünü radyo sinyallerinden alıyor.

bataryasız telefon

Batarya bulunmayan telefon neredeyse sıfır güç tüketiyor demiştik ve bu değer de 3,5 mikrowatt olarak belirlenmiş.Gerekli gücü baz istasyonlarından 9 m mesafede çevre radyo sinyallerinden elde edebiliyor. Ortam ışığının bulunduğu yerlerde bu mesafe mini bir güneş paneli 15 m’ye kadar artırılabiliyor.

“Batarya neden patlar?”

Telefonun gücünün büyük kısmını konuşma sırasında analog sinyallerin dijital sinyallere dönüştürülmesi işlemi tüketiyor.Ancak araştırmacılar gelecekte telefonun hücresel veri yada Wi-Fi üzerinden de beslenebileceğini belirtiyorlar.

“Facebook sayfamızı beğenmeyi unutmayın”

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.