Kapat
baret_renkleri
Bilim 1

Baret Renkleri Nelerdir? Baret Renkleri Ne Anlama Gelir?

Baret renkleri ne anlama gelir?

Baret renkleri çok çeşitlidir. Peki bu renkler ne anlama geliyor?

Baretleri genellikle saha çalışanlarında, tesislerde ve inşaat alanlarında çalışan personelde görmekteyiz. Baretler herhangi bir kaza durumunda oluşabilecek tehlikelere karşı personelin baş bölgesini korumak için takılan kasklardır. Bu yüzden güvenlik açısından oldukça önemli olup takılması ihmal edilmemelidir.

Baretler birçok renkte olup her renk ayrı bir çalışanı ifade etmektedir. Bu farklılık he yönetim hem de güvenlik açısından önemlidir. Şimdi sıra ile her bir baretin ne anlama geldiğine bakalım.

Beyaz baret

baret_renkleri_beyaz

Beyaz baret yöneticiler, teknik personel ve ziyaretçiler tarafından takılmaktadır. Mimarlar, mühendisler ve teknikerler de çalışma alanı içerisinde beyaz baret takmaktadırlar. Bununla birlikte eğer çalışma sahasına bir ziyaretçi veya yönetici gelmiş ise onlar da beyaz baret takmakta zorunludurlar.

Sarı baret

baret_renkleri_sari

Sarı baret işçiler tarafından takılmaktadır. Madenlerde, inşaatta ve sanayide çalışan işçiler bu bareti takmakta zorunludurlar.

Mavi baret

baret_renkleri_mavi

Mavi baret bakımdan sorumlu personel ve vardiya sorunluları (foreman) tarafından takılmaktadır.

Turuncu baret

baret_renkleri_turuncu

Turuncu baretler teknisyenler ve ustabaşları tarafından takılmaktadır. Takılması zorunludur.

Yeşil baret

baret_renkleri_yesil

Yeşil baretler sahada, şantiyede ve tesislerde bulunan sağlık personeli tarafından takılmaktadır. Doktorlar, hemşireler ve acil müdahale ekipleri eğer bir kaza yaşanmışsa oradaki hasta veya kazazedeye  müdahale ederken yeşil baret kullanmalıdırlar. Özellikler doğal afetlerde ve acil durumlarda yeşil baretli personele rastlanmaktadır.

Kırmızı baret

baret_renkleri_kirmizi

Kırmızı baret kalite kontrol ekibi, savunma personelleri ve iş güvenliği ekipleri tarafından takılmaktadır. Kullanım alanı çok fazla olmadığından dolayı sıklıkla karşılaşılan bir baret türü değildir.

“İş sağlığı ve güvenliği nedir?”

Görüldüğü üzere birçok baret çeşidi bulunmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi güvenlik açışından baret takılması çok önemlidir. Herhangi bir kaza anında kişinin başında baret takılı olması o kişinin hayatının kurtulmasını sağlayabilir. Hem kendimiz hem de sevdiklerimiz için iş güvenliğine dikkat edelim.

İlginizi Çekebilir:  Otokar Kale Nedir?
Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

“Baret Renkleri Nelerdir? Baret Renkleri Ne Anlama Gelir?” üzerine 1 yorum

  1. baret ve renklerinn kullanım alanları çok önemli. bu yararlı yazı için sizleri tebrik ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.