Kapat
Bilim 0

Atlas Robot Koşmayı da Öğrendi!

En son ters takla atarak bizi şaşırtmayı başaran Atlas Robot koşmayı da öğrendi.

Atlas Robot Boston Dynamics tarafından geliştirilen ve SpotMini ile birlikte belki de en yetenekli robotlardan bir tanesi. Ancak Atlas insansı bir robot olması nedeni ile biraz daha ilgi çekici olmayı başarıyor. Ayrıca yapay zeka teknolojisindeki ilerlemelerin de etkili olduğunu unutmayalım. Geçen aylarda yayınlanan bir video ile Atlas takla atmayı da halletmişti. Ancak en son yayınlanan videoda daha da ileri giderek koşmaya başladı.

Yayınlanan videoda Atlar Robot doğada koşarken görülüyor. Oldukça başarılı olan robot önüne çıkan engellerin üzerinden atlayarak geçmesiyle de herkesi şaşkına çevirmeyi başardı.

“SpotMini satışa çıkacak!”

Her geçen gün daha da gelişiyor!

Atlas Robot ile ilgili her yayınlanan yeni videoda yeni kabiliyetler kazanmış olduğunu görüyoruz. Önceleri hiçbirimizi şaşırtmıyor ancak gelecek ile ilgili endişelendirmeyi başarıyordu. Nesneleri taşıyabiliyor, kapıları açabiliyordu. Daha sonra attığı ters takla ile hepimizi şaşırttı. Şimdi ise yürüyor koşuyor hatta engellerin üzerinde atlıyor. Ancak dikkat etmenizi istediğimiz bir nokta da koşarken Atlas karşılaştığı farklı zeminlerde bacaklarının esnekliğini zemine göre ayarlayabiliyor. Engelin üstünden atlarken bir makina gibi değil bir insan gibi esnek hareketler sergiliyor.

atlas_robot_1

Robotların bu şekilde gelişmeye devam etmesi gelecek konusunda bir kesimi korkuturken diğer kesimi de mutlu ediyor. Robotların bazı meslekleri tamamen ortadan kaldırması çok uzak görünmüyor. Gelişmeler bu hızla devam ederse sokaklarda çeşitli mesleklerden robotlar görmemiz çok uzak bir gelecekte değil gibi görünüyor. Siz ne düşünüyorsunuz?

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.