Kapat
asr nedir nasıl çalışır
Nedir? 0

ASR/TCS Nedir?

Otomotiv sektöründe güvenlik açısından önemli sistemler bulunmaktadır.ABS, ASR, ESP, EDL gibi sistemler sürüş güvenliğine önemli ölçüde etki eder.Bu sistemler uzun yıllarca geliştirilmiş ve geliştirilmeye devam edilmektedir.

Otomotiv sektöründe ASR ve TCS farklılıklar gösterebilir ama görevleri aynıdır.Kısaca söz edecek olursak aracın patinaj çekmesini önlemektir.ASR, Anti Schlupf Regelung kelimelerinin kısaltması olarak bilinir.Türkçe’de Anti Patinaj Sistemi olarak anılır.TCS ise Traction Control System’dir.

“ABS nedir?”

Sistemin gerekliliğine gelmeden önce bilindiği üzere patinaj çekerek kalkan araç patinaj çekmeden kalkış yapan araca göre daha yavaş bir kalkış gerçekleştirir.

Örnek olarak trafikte yada herhangi bir yolda duruyorken aniden kalkış yapmamız gerekiyor.Hızlı davranarak gaza yüklendiğiniz anda araç eğer ASR bulunmayan bir araç ise araç patinaj çekmeye başlar ve kalkışınız yavaş olur.Pürüzsüz bir kalkış gerçekleştiremezsiniz.Böyle durumlarda devreye girerek kalkışınızı düzenler.Genellikle arkadan itişli ve güçlü araçlarda kullanılır.

Nasıl Çalışır?

Gaz pedalına aşırı ve ani yüklendiniz ve araç aniden devirlendi bu yüzden de aracınız patinaj çekmeye başladı.Bu durumda sistemideki algılayıcılar tekerleklerinin patinaj çektiğini anlar ve patinaj çeken tekerleklere ABS sistemi ile fren uygular.Motorun gücünü düşürür ve patinaj bitene kadar bu işlemi sürdürür.

“ESP nedir?”

Sistem ABS bulunan ve enjektörlü. sisteme sahip bütün araçlara uygulanabilir.

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.