Kapat
asimo_1
Bilim 0

Asimo Emekliye Ayrılıyor!

Honda Asimo uzun bir serüvenin ardından emekliye ayrılıyor.

Özellikle insansı robot denilince akla gelen ilk robotlardan birisi olan Asimo 18 yıllık macerasının sonuna gelmiş bulunuyor. Honda’dan yapılan açıklamaya göre Asimo artık geliştirilmeyecek.

18 yaşında geliştirilmesi durduruldu

Deneysel modelinin 80’li yıllarda geliştirilmeye başlandığı robotun yürüyebilen hali 2000 yılında görücüye çıkmıştı. “Advanced Step in Innovative Mobility” (Yenilikçi Mobilitede İleri Adım) kelimelerinin baş harflerinden oluşan ismiyle tanınan robot yürüyebiliyor, hareket eden nesneleri algılayabiliyor, mesafeler konusunda tahminlerde bulunuyor, sesli komutları algılayabiliyor ve yorumlayabiliyor ve otonom olarak hareket edebiliyordu.

“Boston Dynamics SpotMini”

1.30 m boyunda olan Asimo’nun kilosu ise 54 kg. 51.8 W Lityum-iyon pilleri ile 1 saat çalışabiliyor. 2011 yılında aldığı otonom hareket ve yapay zeka desteğinden sonra kayda değer bir güncelleme almayan robot katıldığı şovlar ile büyük ilgi odağı olmayı başardı. Hatta kendisi Obama ile futbol bile oynamıştır.

asimo

Robotun teknolojisi hasta bakımı ve ulaşım gibi alanlarda kullanılmaya devam edecek. Aynı zamanda Asimo’nun geliştirilmesi sayesinde hayatımıza giren teknolojileri yine hayatımızın farklı alanlarında ve farklı alanlarda görmeye devam edeceğiz.

Atlas koşmayı da öğrendi.

Asimo’nun Best Of videolarının derlendiği videoyu aşağıdan izeleyebilirsiniz.

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.