Kapat
daha_cok_yakar_1
Otomotiv 0

Araba Viteste Mi Yoksa Boşta Mı Daha Çok Yakar?

Araba viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakar? Sürekli sorulan bir soru.

Yıllardır gerek şaka olarak gerekse gerçekten de olsa sorulan ve sorulmaya devam edecek olan sorulardan birisi araba viteste mi yoksa boşta mı daha çok yakar? Bu konuda farklı görüşler bulunsa da biz de kendi fikrimizi belirtmek istedik.

Boş vites kavramı yani aracın vitesinin boşta olduğu durum arabayı iterek yer değiştirmesini sağlamak yada park halinde bırakmak dışında pek kullanılan bir vites değildir. Eğer seyir halindeyseniz uygun vitesinizi seçin ve yolculuğunuza devam edin. Aracın hareketi esnasında vitesin boşa atılması her ne olursa olsun yapılmaması gereken bir harekettir. Yanlıştır.

[sp-related style=”dark” id=”4646″]

Kamyoncular ve dolmuşçular sıkça gözlemlenebileceği gibi “peygamber vitesi” adını verdikleri boş vites ile yokuş aşağıya doğru motorun frenleyici etkisi olmadan öne yığılmış ağırlık ile kadranda hızlarını bilmeden ilerlerler. Herhangi bir ani fren yapılması durumunda ise araç savrulabilir, spin atabilir hatta takla bile atabilir. Bunların herhangi birisinin yapılan bu hareketin sonuçlarından olması işten bile değildir.

daha_cok_yakar

Boş vitesin nasıl kullanılması gerektiğinden bahsettikten sonra asıl konu olan yakıt sarfiyatına geçebiliriz.

Yakıt sarfiyatı

Doğru vites kullanımı yakıt sarfiyatının başlıca etkenlerinden birisidir. Vitesi boşa attığınızda şanzıman devreden çıkarak tekerleklere güç iletmeyi bırakır. Pistonlar kendi halinde momentumlarını yitirene kadar daha doğrusu hızları rölanti devrine kadar düşüp sistem tarafından tekrar ateşleme yapılana kadar yavaşlar ve tekrar hareketi korunur. Aslında bu bir nevi yakıt tasarrufudur. Ancak mesela araç 5. viteste kullanılsa motor tekerlek hareketi ile ateşleme olmaksızın çalışacak ve ayrıca kontrolsüz hızlanmanın önüne geçilecek. Şanzıman tersinir bir etkiyle çalışarak bu sefer motordan aldığı gücü tekerleklere iletmek yerine tam tersini yani tekerleklerden aldığı momenti motora iletecek ve pistonların ateşleme yapılmaya gerek duyulmadan kendi kendine çalışmasını sağlayacaktır. Yakıt sarfiyatı ise “sıfır” olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Karbon Fiber Elektrikli Otomobil Geliştiriliyor.

[sp-related style=”dark” id=”4738″]

 

Aracı viteste kullanmak her zaman daha güvenlidir. Aracın viteste kullanılmasının bir diğer avantajı ise yokuş aşağı ilerlerken frenlere binen yükün azaltılmasıdır. Rampaya kaçıncı vitesle çıkılmış ise o vitesle inilmelidir. Bu sayede pistonların devri arttıkça motora ilettiği frenleme etkisi de artacak ve araç çok fazla hızlanamadan güvenli bir şekilde minimum fren kullanımıyla iniş sağlanacaktır.

Araç her zaman viteste kullanılmalıdır. Vites boşa atılarak size bir şey kazandırmaz dahası sizi daha riskli durumlara sürükler. Yakıt ve güvenlik açısından aracınızı viteste kullanın. Seyir halinde boş vitesi kullanmayalım. Güvenli sürüşler dileriz.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

[sp-related style=”dark” id=”4350″]

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.