Kapat
apple yapay zeka arac
Haberler 0

Apple Otomobiller İçin Yapay Zeka Geliştirecek

Apple sürücüsüz otomobiller üzerinde çalıştığını resmen açıkladı!

Apple hakkında uzun zamandır araçlar için yapay zeka geliştirdiğine dair iddialar ile gündeme geliyordu.Bu iddialara son veren isim de Apple CEO’su Tim Cook oldu.Cook yaptığı röportaj ile sürücüsüz ve yapay zekaya sahip bir araç üzerinde çalıştıklarını resmen açıkladı.

“Apple sürücüsüz aracını test ederken yakalandı!”

Hatırlatmak gerekirse daha önceden Apple’ın sürücüsüz araç testleri yaparken yakalandığını belirten bir haber yapmıştık.Otonom sistemler üzerinde oldukça yoğun çalışan Apple bu projelerin ayaklarından birisi olan sürücüsüz otomobil haberlerini de doğruladı.Cook otonom sistemler içindeki en önemli yapay zeka projesinin bu olduğunu belirtti ve yapay zeka projelerinin “annesi” olarak niteledi.

apple yapay zeka

En zor projelerden biri

Bu zamana kadar birçok otonom sistem projesinde çalıştıklarını belirten Cook, yapay zeka projelerinin Apple’ı oldukça heyecanlandırdığını da ekledi.Unutmadan Apple’ın üzerinden çalıştığı projelerden sadece bir tanesi olan sürücüsüz otomobil daha bir çok projeye öncülük edecek.Apple eğer tahminler doğru ise sürücüsüz otomobil üretmek yerine bu özelliğe sahip araçlara yazılım üretmekle yetinebilir.Ancak Tim Cook;

“Projenin bizi nereye götürdüğüne bakacağız.”

açıklamasını yaptı.Bu da projenin ucunun açık olduğunu belirtir nitelikte.

Otonom araçlar sadece Apple’ı değil daha birçok şirketi heyecanlandırıyor.Ayrıca sadece Apple değil, Waymo, NuTonomy, Samsung ve Nvidia gibi şirketler de otonom araç projeleri üzerinde çalışmalarını sürdürmekteler.

 

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.