Kapat
antimadde
Bilim 0

Antimadde Tayfı ölçüldü!

CERN’de, araştırmacılar ilk kez anti-hidrojen atomlarının tayfını ölçmeyi başardı.

Modern atom kuramına göre elektronlar belirli enerji seviyelerinde bulunur ve bu seviyeler arasında geçiş yaparken ışığı soğururlar ya da yayarlar. Her atomun tayfı (soğurduğu ve yaydığı ışığın dalga boyları) kendisine özgüdür. Söz konusu sıradan madde olduğu zaman atomların tayfının iyi anlaşıldığını söyleyebiliriz. Özellikle sadece bir proton ve bir elektrondan oluşan hidrojen
atomlarının tayfı hem kuramsal olarak büyük bir kesinlikle hesaplanabiliyor hem de çok hassas deneylerle ölçülebiliyor. Ancak yakın zamanlara kadar en basit anti-atom olan anti-hidrojenin tayfı bile deneylerle ölçülememişti. 

antimadde 1

Parçacık fiziğinin standart modeli, anti-maddenin tayfının sıradan madde ile aynı olması gerektiğini söyler. Bu durumun gerçekten doğru olup olmadığının deneylerle sınanmasıysa standart modelin geçerliliğiyle ilgili yapılabilecek en önemli testlerden biridir. Anti-maddenin tayfını ölçmek pek çok bakımdan zordur. Öncelikle bildiğimiz evren büyük ölçüde sıradan maddeden oluşur, evrendeki anti-madde miktarı çok azdır. Daha da önemlisi sıradan madde ve anti-maddenin bir araya geldiklerinde birbirlerini yok ederek enerjiye dönüşmeleridir.

“DNA bildiğimizden daha faklı çoğalıyor”

CERN’de yapılan yüksek enerjili parçacık deneylerinde anti-madde parçacıkları üretilebiliyor ve görece uzun süreler için bir hacmin içine hapsedilebiliyorlar. Ancak bu anti-parçacıkların bir araya gelmesiyle oluşacak anti-atomları uzun süre saklamak çok zor. Çünkü anti-protonların ve pozitronların (anti-elektronların) aksine elektriksel olarak yüklü değiller. Ancak anti-hidrojen atomları az da olsa manyetiktir. Araştırmacılar da ürettikleri anti-hidrojen atomlarını üzerlerinde ölçüm yapmalarına imkan verecek kadar uzun süre saklayabilmek için özel bir manyetik kapan tasarlamış. Yaklaşık 90.000 anti-proton, pozitronlar ile karıştırılarak her denemede 25.000 civarında anti-hidrojen atomu elde edilebiliyor. Geliştirilen özel manyetik kapansa her denemede bu anti-atomların ortalama olarak 14’ünü hapsedebiliyor.

antimadde 2

Araştırmacılar elde ettikleri anti-hidrojen atomlarının üzerine lazer ışığı göndererek tayflarını ölçmeyi başarmış. Sonuçlar deneysel hata sınırları içerisinde sıradan hidrojen ile anti-hidrojenin
tayfları arasında bir fark olmadığını gösteriyor. Bu durum parçacık fiziğinin standart modeliyle uyumlu. Bugün modern bilimin hala cevaplayamadığı soruların en önemlilerinden biri de neden
evrenin büyük ölçüde sıradan maddeden oluştuğu
.

“Einstein’in genel görelilik teorisi gözlemlendi”

Eğer yapılan deneyler sırasında sıradan maddeyle anti-maddenin tayfları arasında bir fark gözlemlenebilseydi bu sorunun cevabı için çok önemli bir ipucu olabilirdi. Çünkü standart modeldeki muhtemel bir eksikliği gidererek doğru cevaba ulaşmak mümkün olabilir. Her ne kadar veriler parçacık fiziğinin standart modelini destekliyor olsa da araştırmacılar gelecekte antimaddenin tayfı ile ilgili çok daha hassas ölçümler yapmayı ve standart modeli çok daha zor testlerden geçirmeyi planlıyor.

İlginizi Çekebilir:  Hem Karada Hem Suda Hareket Edebilen Drone!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.