Kapat
polaroid_film
Bilim 0

Anında Çıktı Veren Polaroid Film Nasıl Çalışır?

Filmlerden hatırlayacağımız Polaroid film nasıl çalışır?

Hepimiz gerek televizyonda gerek gerçek hayatta Polaroid film deneyimi yaşamışızdır. Tabi ki buna yeni nesil dahil değil. Fotoğrafı çektikten sonra elinize alabilmek o zaman bizim için mükemmel bir teknolojiydi. Biraz da bu teknolojinin arka yüzüne bakalım nasıl çalışıyor?

Polaroid film ABD’li olan Edwin Land tarafından yapılmıştır. Üretilmesinde etkili olan ise kızının “Çektiğim fotoğrafı neden hemen şimdi göremiyorum?” diye sormasıdır. Bunun üzerine 4 yıl çalışmıştır ve 1947’de Polaroid’i Optik Cemiyetine tanıtmış ve 1948’de şipşak efsanesi piyasada yerini almayı başarmıştır.

Polaroid film aslında fotoğraf stüdyolarındaki ortamı kısa sürece içerisinde gerçekleştiren bir mekanizmadır aslında. Filmer 3 bölümden oluşurlar. Bu bölümler; ışığa duyarlı negatif, alkalin film banyosu bölmesi ve şeffaf alıcı kağıdıdır.

[sp-related style=”dark” id=”4338″]

Çalışma prensibi

Polaroid film çalışma prensibi olarak fotoğrafı çekilen objeden gelen (yansıyan) kırmızı, yeşil ve mavi (RGB) dalga boylarındaki ışıkları negatifteki özel tabakaya çarpana kadar filme işler.Bu işlemin sonucunda gümüş halojen kristallerinin kimyasal bileşiminde çok küçük değişiklikler meydana gelir.

Kamera pozlanmış olan filmi çıkartarak silindirlerin arasından geçirir. Silindirler banyo sıvısının bulunduğu kısmı açarak film boyunca sıvının homojen bir şekilde dağılmasını sağlar. Banyo sıvısı, son renkli görüntünün üzerine yerleşeceği beyaz bir pigment içermektedir. Ayrıca sıvı içerisinde negatifi karanlık oda şartlarında tutan opaklık sağlayan (şeffaflığını gideren) boyalar bulunmaktadır.

[sp-related style=”dark” id=”3139″]

polaroid_film

Negatif kısım ise 16 kimyasaldan oluşan bir bölümdür. Her birinin kalınlığı milimetrenin binde biri kadardır. Negatif, pozlanmış olan gümüş halojen kristalleri metalik gümüşe dönüştüren banyoyu emer. Ayrıca banyo, diğer tabakalarda yer alan macenta, mavi ve sarı boyaların açığa çıkmasını sağlar. Bu renkler alıcı kağıda doğru ilerleseler de bazı durumlarda yoluna engeller çıkar. Mavi boya kırmızı ışığa duyarlı bölgenin ışık almamış kısımlarından geçer. Ancak kırmızı ışığa duyarlı tabakanın kırmızı ışığı emdiği bölgelerde gümüşle meydana gelen kimyasal etkileşimler bu geçişe engel oluşturur. Sarı ve macenta boyaları kırmızı-gümüş banyodan etkilenmediklerinden özgürce hareket edeler.

[sp-related style=”dark” id=”2700″]

Benzer şekilde macenta boyasının hareketleri yeşil ışık alan kısımlarda kısıtlanır, ancak mavi ve sarı boyalar rahatça birbirine karışır ve yeşili oluşturur. Son olarak sarı boya mavi ışık karşısında engellenir, ancak mavi ve macenta boyaları alıcıya ulaşır ve birbirlerine karışarak maviyi oluştururlar. Birkaç dakika içinde negatif kısmın altında bulunan tabaka asit salgılayarak banyoda meydana gelen reaksiyonları durdurur. Asit, ayrıca alıcı kağıdında bulunan opaklaştırıcı boyaları şeffaflaştırarak görüntünün netleşmesini sağlar. Çıkan baskıyı kurutmak amacıyla sallamak banyonun homojen bir şekilde yayılmasını engelleyerek fotoğrafa zarar verebilir.

Instagram’da takip edin!Twitter’da takip edin!Facebook’ta takip edin!

 

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.