Kapat
amoled ekran nedir
Nedir? 0

Amoled Ekran Nedir ?

Özellikle akıllı telefonlarda görülen teknik özelliklerin her geçen gün daha da gelişmesi, ekran teknolojisini de etkiliyor. Bu yazımızda son model akıllı telefonlarda da sıkça görülen AMOLED ekran teknolojisini ve diğer ekran teknolojilerinden farklarını inceleyerek karşılaştırma yapıyoruz.

Amoled ekran nedir?

Son zamanlarda piyasaya sürülen akıllı telefonların birçoğunda görülen bir teknoloji. Zamanla LCD, LED ve OLED ekranların yerini alacak olan AMOLED ekranlar geliyor. Her ne kadar birçok markada görülse de aslında Samsung tarafından geliştirilen bir teknoloji. Açılımı İngilizce olarak “Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode” yani “Aktif Matrisli Organik LED”. Adından da anlaşılacağı gibi organik ledler yani OLED’lerden yapılmakta. AMOLED ekranlarda, her bir piksel ayrı ayrı aydınlatılarak görüntü oluşturuluyor. Ancak bu ekranlar diğer ekran türlerinde olan arka aydınlatmaya gerek duymuyor. Böylece özellikle koyu renklerin daha açık renkte görünmesi sorunu ortadan kalkıyor.

“ABS plastik nedir?”

Samsung’un 4 sene önce üretmiş olduğu AMOLED TV’lerde de görülebilir. Bu ekranlar yaklaşık 3 cm kalınlığa sahip olarak oldukça ince ve hafifler. Bunda LCD ekranlarda görülen, TFT katmanlarında cam kullanılma durumunun olmaması büyük pay sahibi.

Ayrıca IPS ekranlarda da görülen, yatay-dikey 150 derece üzeri açılardan izlendiğinde bile herhangi bir renk kaybı ve herhangi bir ışık düşmesi sonucu parlaklık oluşması görülmüyor.

Hasan Esad {Hasan Esad}

makine mühendisliği mezunu olup halen makine mühendisliğinde yüksek lisansa Ayrıca gedik üniversitesinde kaynak mühendisliğine devam etmekteyim. Yorumlarınız, düşünce ve tavsiyeleriniz benim için çok önemli. Yazılarım için soru ve görüşlerinizi bekliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.