Kapat
altay_tanki_1
Askeri 0

Altay Tankı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Savunma sanayisinde atılan önemli adımlardan birisi olan Altay tankı nedir? Özellikleri nelerdir?

Dünya üzerindeki bulunan neredeyse bütün ülkeler savunma sanayilerine yatırım yapmaktalar. Ülkemiz de savunma sanayisine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yatırımlardan bir tanesi de yerli üretim olan Altay tankı. Bu yazımızda size Altay tankını tanıtıp özelliklerinden bahsedeceğiz.

“F-16 nedir? Özellikleri nelerdir?”

Bu proje aslına bakacak olursak 2009 yılında başlamıştır. Projenin tanıtımı ise 15 Kasım 2012 yılında prototip tanıtımı ile Türk ve Dünya kamuoyuna duyurulmuştur.

Özellikleri

Tanka gücünü veren motor TÜMOSAN firması tarafından yapılmış bir motordur. Motor 1500 beygir gücünde bir dizel motorudur. Bu motor sayesinde tank 70 km/h hızla hareket edebilmekte ve 500 km bir menzile ulaşabilmektedir.

altay_tanki_2

 

Hepinizin bildiği gibi tanklar kendilerini koruyan kalın zırhlara sahiptir. Bu da tankların aslında en önemli özelliklerinden birisidir. Altay tankının zırhı da kompozit malzemelerden üretilmiştir. Ancak bu zırhın içeriği gizlidir.

Gelelim tankın silahlarına. Tank ana silah olarak 120 mm çapında yivsiz bir top kullanmaktadır. Bu toplar Hyundai-Rotem anlaşma sonucunda Makine ve Kimya Enstitüsü tarafından üretilecektir.

“M4 Sherman tankı nedir özellikleri nelerdir?”

4 mürettebatı bulunan tank yaklaşık olarak 65 ton gibi bir ağırlığa sahiptir. Ayrıca tank elektronik sistemlerine zarar verebilecek herhangi bir duruma karşı her türlü elektromanyetik donanıma sahiptir.

Dünya üzerindeki diğer tanklardan eksiği bulunmayan hatta fazlasına sahip olan tankın proje maliyeti 5,4 milyon seviyesindedir.

“Bora 12 keskin nişancı tüfeği nedir? Özellikleri nelerdir?

Aşağıdaki videoda Altay tankı ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

 

Kaynak

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.