Kapat
en_yuksek_ruzgar_turbini
Bilim 0

Almanya’dan Dünyanın En Yüksek Rüzgar Türbini!

Almanya dünyanın en yüksek rüzgar türbinini üretmeyi başardı.

Almanya, Dünya’da ABD ve Çin’den sonra üçüncü sırada yer alıyor. Bu konuda kısaca Almanya için rüzgar enerjisini oldukça benimsemekte olduğunu söyleyebiliriz. Almanya bu şekilde bir tutuma sahip olmasının yanında yakın zamanda yaptığı rüzgar türbini ile en yüksek türbine sahip olmayı başardı.

“Rüzgar türbinleri havayı ısıtıyor mu?”

Gaildorf adlı şehirde kurulan tesisin bir parçası olan türbinin uzunluğu yaklaşık olarak 247 metre. Bunun yanında 153 metre uzunluğunda başka bir türbin de bulunuyor ve bu türbin aralarında en kısası. Rüzgar türbinlerinde yükseklik önemli bir faktör. Çünkü yükseklerde daha güçlü ve sürekli rüzgarlar esiyor. Bu da kısaca daha fazla enerji ve elektrik demek oluyor. Yeni inşa edilen dört rüzgar türbininin, binden fazla evin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek kadar elektrik üretmesi bekleniyor.

en_yuksek_ruzgar_turbini

Rüzgar yokken de enerji var

Bu türbinler yeni bir tür enerji depolama teknolojisine sahipler. Türbinlerin tabanında su deposu bulunuyor. Enerji üretiminin az ya da enerji talebinin çok yüksek olduğu zamanlarda, depodaki su türbinin daha fazla döndürülüp daha fazla enerji üretilmesini sağlamak için pompalanabiliyor. Aslında bu da en önemli sorunlardan birini çözmeye yarıyor.

“Rüzgar türbini çeşitleri nelerdir?”

Almanya rüzgar enerjisine yaptığı yatırımlar ile yenilenebilir enerji alanında emin ve sağlam adımlar ile ilerliyor bakalım ileri zamanda daha ne gibi yenilikler ile karşımıza çıkacaklar.

Sizler bu konuda ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Kaynak

İlginizi Çekebilir:  Yandex Otonom Araç Testine Başladı!

Hüseyin KUZU {Hüseyin KUZU}

Makine Mühendisi ve Teknik İçerik sitesinin kurucu ortağıyım. Teknik konularda oldukça ilgili ve araştırmayı severim.Teknik ve güncel konularda sizleri bilgilendirici yazılar ile buluşturmak için elimden geleni yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.